صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون صنایع مجلس باانتقاد از انحصار دولتی در حوزه های مختلف گفت: وقتی همه امور را به دولت واگذار کنیم، بیش از 80هزار طرح نیمه تمام استانی و بیش از سه هزار طرح نیمه کاره ملی باقی مانده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع طرح های نیمه تمام و با حضور مهندس سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

سید مهدی مقدسی در آغاز با انتقاد از انحصار دولتی در حوزه های مختلف گفت: وقتی همه امور را به دولت واگذار کنیم، شاهد نابسامانی هایی خواهیم بود که امروز با آن مواجه هستیم یعنی بیش از 80 هزار طرح نیمه تمام استانی و بیش از سه هزار طرح نیمه کاره ملی باقی مانده است.

وی اضافه کرد: در کشورهای توسعه یافته بخش های زیادی از امور از جمله تامین آب و برق و گاز به مردم واگذار شده است اما در ایران چون شرایط زیربنایی فراهم نیست حتی کارهایی که بخش خصوصی نیز می تواند انجام دهد، دولت متقبل شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از محدود بودن منابع مالی کشور گفت و اظهار داشت: این محدویت سبب شده بیش از 84 هزار پروژه ملی و استانی نیمه کاره در کشور وجود داشته باشد. البته در برنامه ششم توسعه تصویب کردیم، دولت طرح های نیمه تمام را واگذار کند و یا طرح هایی که امکان فروش دارد را به فروش برساند و یا اجاره دهد.

وی ابراز داشت: متاسفانه با وجود بخشنامه هایی که ابلاغ شده است، یک چسبندگی در بدنه دولت در استان ها و سازمان ها برای حفظ پروژه های نیمه کاره وجود دارد و گویا نگه داشتن این پروژه در اختیار دولت یک هنر محسوب می شود در صورتی که با منابع موجود، امکان تکمیل پروژه های نیمه کاره برای سال های مدید وجود ندارد؛ هر چند اولویت پروژه های نیمه کاره در دستور کار دولت و شورای برنامه ریزی استانی قرار دارد.

نماینده مردم اراک در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به بودجه های سنواتی، عنوان کرد: لزوم واگذاری طرح های نیمه تمام در بودجه های سنواتی مورد توجه قرار گرفته است و تا جایی که مطلع هستم، بخشی از منبع درآمدی دولت از محل ارائه طرح های نیمه تمام است. البته آنچه اهمیت دارد، نوع ساز و کارهای واگذاری است زیرا فرآیندهای واگذاری بسیار طولانی است. در حال حاضر پروژه های زیادی در بخش های مختلف از جمله ورزشی داریم که می توانیم با واگذاری به بخش خصوصی و تکمیلشان، از آن ها بهره برداری کنیم اما متاسفانه دولت آنچه مجلس در برنامه ششم توسعه مد نظر داشت را محقق نکرده است.

مرتبط با این خبر