رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو انجمن قطعه سازان خودرو اعلام كرد: 90 درصد قطعه سازی در حال نابودی اند

عضو انجمن قطعه سازان خودرو گفت: صنعت خودروسازی ایران به دلیل عدم وجود برنامه ی مدوّن و هدف مشخص و نیز عدم حمایت حقیقی از سوی دولت در حال نابودی است.

1397/10/12
|
16:45
|

مهندس رضا رضایی،عضو انجمن قطعه سازان خودرو در گفتگوی برنامه ی رویداد که هر روز از رادیو گفت و گو پخش می شود پیرامون موضوع معمای قیمت خودرو و پارادوکس کاهش نرخ ارز و افزایش قیمت خودرو طی هفته های گذشته تصریح کرد: صنعت خودرو سازی در هر کشوری 10 درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد و دولت ها به منظور کسب توفیق در این رابطه به سمت انعقاد قراردادهای دو جانبه و تعرفه های متعدد می روند.

وی افزود: در ایران قطعه سازان(از جمله بنده )قطعات را با دلار 3 هزار تومانی خریداری می کنند و بسیار متاسفم که مجلس شورای سلامی و حتی حاکمیّت موجود بیش از سی و اندی سال است که هیچگونه برنامه،هدف و استراتژی مشخصی برای صنعت خودروسازی کشور متصوّر نشده اند.

عضو انجمن قطعه سازان کشورمان تصریح کرد: به جرات می توان گفت 90 درصد از قطعه سازان ایران در حال نابودی هستند و علت چنین اضمحلالی این است که قیمت هایشان برای 2 سال قبل است ضمن اینکه قطعه سازان 3 ماه است پولی از جانب خودروسازان دریافت نکرده اند زیرا خودروسازان می گویند اجازه ی افزایش قیمت خودرو به ما داده نشده است.

وی با بیان اینکه قیمت فولاد و پتروشیمی به ترتیب 2 و 3 برابر شده است به رادیو گفت و گو گفت: حقیقت این است که تحریم های داخلی به واقع بسیار سخت تر از تحریم های دشمنان علیه ایران است چرا که ما پتروشیمی را تا 300 برابر در بازار داخلی خریداری می کنیم.

رضایی اذعان کرد: بنده بعنوان قطعه ساز این کشور 1 میلیون ارز خریداری می کنم ولی باید 130 میلیون به بانک بپردازم لذا باید از مسئولین پرسید آیا این حمایت است؟ ایجاد تعرفه در هر دولتی دیده می شود کاری که باید انجام می دادید تدوین برنامه ی درست برای صنعت خودروسازی است که از انجام آن شانه خالی کرده اید.

عضو انجمن قطعه سازان ایران در برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو بار دیگر ضمن تاکید بر مواضع خود مبنی بر عدم حمایت واقعی دولت از صنعت خودروسازی کشور تصریح کرد: ما بعنوان تولید کننده ی مجموعه ی داخل خودروها بسیاری از قطعات خود را با دلار 3 هزار تومانی خریداری و ما به التفاوت را از جیب خود پرداخت می کنیم و این در حالی است که بسیاری از قطعه سازان این مرز و بوم مسلط به دانش خودروسازی،استاندارد و تکنولوژی روز دنیا در این حوزه هستند اما صرفا به دلیل عدم وجود برنامه ی مدوّن و نیز حمایت حقیقی زمین گیر شده اند.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

دسترسی سریع
رویداد