رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك استاد حقوق دانشگاه تهران اعلام كرد : ایرادات وارد شده ازسوی شورای نگهبان به لایحه CFT قابل رفع نیست

رییس سابق پژوهشگاه شورای نگهبان ، اظهار کرد: بعید می دانم که مجلس شورای اسلامی بتواند ایرادات وارده از سوی شورای نگهبان در مورد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT را برطرف کند،چرا که به نظر می رسد این ایرادات قابل رفع نیست.

1397/10/15
|
13:00

فیروز اصلانی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت گو، در ارتباط با نامه اخیر شورای نگهبان به رئیس مجلس شورای اسلامی در ارتباط با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم ( CFT)خاطرنشان کرد: در سوم دی ماه آقای کدخدایی نامه ای را در مورد سی اف تی که یکی از لوایح چهارگانه FATF است به رئیس مجلس نوشتند و اعلام کردند که ایرادات شورای نگهبان به این کنوانسیون همچنان باقی است و با توجه به این موضوع لایحه الحاق دولت به این کنوانسیون همچنان غیر قابل اجراست.

این استاد حقوق دانشگاه تهران با بیان اینکه نمایندگان مجلس و دولت در جریان تصویب این کنوانسیون شروطی را با عنوان حق تحفظ در این لایحه گنجانده اند ،ادامه داد: این شروط با محتوای کنوانسیون و همچنین حقوق حقوق معاهدات مطابقت ندارد .

وی در بخشی دیگری از صحبت‌های خود با رادیو گفت وگو با بیان اینکه متاسفانه در جهان کنونی مصادیق تروریسم را کشورهای تعیین می کنند که خودشان حامی اصلی گروه‌های تروریستی در منطقه از جمله داعش بوده اند و به عنوان تروریسم دولتی شناخته می‌شوند، افزود:آنها گروه های آزادی بخش و همچنین گروه هایی که با استعمار و استکبار مبارزه می کنند را تروریست می دانند . ‌

اصلانی با بیان اینکه پذیرش این کنوانسیون حتی با شروطی که در آن قید شده چندان امکان پذیر نیست چرا که که این شروط مغایر با حقوق معاهدات بین المللی است، ادامه داد: در واقع بعید میدانم که ایرادات وارد شده قابل رفع باشد و مجلس بتواند آنها را رفع کند .

این استاد دانشگاه در پایان صحبت‌های خود تصریح کرد : بعد از بررسی مجدد این لایحه درصحن علنی پارلمان ،مجلس می تواند لایحه را برای بررسی مجدد به شورای نگهبان ارسال کند و یا این که می تواند درخواست کند که این لایحه برای بررسی به مجمع ارسال شود.

دسترسی سریع
رویداد