صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، در مورد تحرکات مشکوک آمریکا در عراق اظهار کرد: منطقه شامات وعراق منطقه‌ای نیستند که آمریکایی‌ها به راحتی چشم طمع خود را بر روی آنها ببندند.

سید رضا صدرالحسینی ، در مصاحبه با برنامه« رویداد »رادیو گفت وگو ،با بیان اینکه بعد از اینکه ترامپ اعلام کرد نیروهای نظامی این کشور از سوریه خارج می‌شوند این تصمیم با واکنش‌های جدی از سوی متحدان آمریکا روبرو شد و با گذشت سه هفته می‌بینیم که این تصمیم هنوز اجرایی و عملیاتی نشده است به موقعیت شکننده آمریکا در منطقه اشاره کرد و گفت:‌ در همین چارچوب مشاهده کردیم که آقای ترامپ شبانه به مناسبت تولد حضرت مسیح به عراق سفر کرد و به صورت کاملا مخفی در جمع نظامیان این کشور حضور پیدا کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت ،سفری که با واکنش منفی مقامات و گروه‌های عراقی مواجه شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه تحلیلگران معتقدند که آقای ترامپ و دولت آمریکا در تلاش هستند که به تحرکات و سیاست‌های خود در ارتباط با عراق سرعت عمل ببخشند، خاطرنشان کرد : البته بخشی از این تحرکات روانی و رسانه‌ای است و باید به این واقعیت توجه داشت که مردم عراق و همچنین سوریه باید در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تلاش کنند تا بتوانند زمینه را برای خروج آمریکایی‌ها از کشورشان فراهم کنند.

وی با بیان اینکه در طول این مدت اتفاق جدیدی نیز در صحنه امنیتی و نظامی عراق رخ نداده است،افزود : باید به این توجه داشت که آمریکایی‌ها و هم پیمانان‌شان در طول یک سال گذشته در ارتباط با موضوع عراق با شکست‌های جدی روبرو شده‌اند. آنها در برهه‌ای تلاش کردند که مناطق کردنشین عراق را از این کشور جدا کنند ولی با ناکامی روبرو شدند. در ارتباط با برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و تعیین رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور نیز آمریکایی‌ها به هیچ وجه نتوانستند اراده و خواسته خود را به مردم عراق تحمیل کنند.

صدر الحسینی در مصاحبه با برنامه رویداد رادیو گفت وگو ادامه داد: برخی معتقدند که حضور شبانه ترامپ در عراق در این چهارچوب بود که دولت واشنگتن می‌خواست این پیام را به هم پیمانان منطقه‌ای و همچنین مالیات دهندگان آمریکایی بدهد که آنها همچنان اهداف تجاوزگرانه خود در منطقه را دنبال می‌کنند و بدون کسب درآمدی سرشار از این منطقه خارج نمی‌شوند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه مردم منطقه باید هوشیاری جدی در برابر این سیاست‌های فریب مابانه داشته باشند، در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت:گروه‌های مقاومت و مردم عراق تجربه اخراج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور را دارند، چنانکه می که در حال حاضر تعداد نیروهای نظامی آمریکا در عراق نسبت به سال 2006 تا 2011 بسیار کاهش پیدا کرده است. بنابراین در وضعیت کنونی نیز مردم عراق با اتکا به ارتش و گروه‌های مقاومت در این کشور می‌توانند این زمینه را فراهم کنند که نیروهای نظامی آمریکایی به صورت کامل از عراق خارج شوند.

مرتبط با این خبر

  • مالیات بر عایدی غیرکارشناسی است

  • به قول موگرینی درخصوص سازوکار مالی اعتماد نداریم

  • انتفاضه بازگشت مانع بزرگی در برابرطرح معامله قرن است +صوت

  • سواستفاده امریکا از پ ک ک سوری برای ضربه به محورمقاومت

  • سفر ظریف به عراق نویدبخش همکاری جدید دو کشور بود +صوت

  • همتی صداقتش را با مردم ادامه دهد! +صوت

  • طولانی شدن زمان تعطیلی دولت فدرال باعث کاهش محبوبیت ترامپ شده است +صوت

  • آینده کردهای سوری از طریق گفتگوی سیاسی مشخص می شود +صوت

  • عیدی کارگران الکترونیکی پرداخت می شود +صوت

  • سماجت ترامپ برای ساخت دیوار مرز مکزیک سیاست انتخاباتی است +صوت