رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل آمریكا: سماجت ترامپ برای ساخت دیوار مرز مکزیک سیاست انتخاباتی است +صوت

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت:پافشاری ترامپ در خصوص ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا ناشی از آینده نگری اوست تا بدینوسیله برای انتخابات 2020 آمریکا چهره ای موجّه و تلاشگر از خود نشان دهد.

1397/10/24
|
13:00

دکتر علیرضا رضا خواه،کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با موضوع تداوم تعطیلی دولت در آمریکا بیان داشت: ترامپ در ادامه ی کشمکش های خود با کنگره، اخیرا اعلام کرده است که می خواهد وضعیت فوق العاده اعلام کند لذا اگر دست به چنین اعلامی بزند یعنی اختیارات به مثابه ی یک دیکتاتور (به علت وجود شرایط اضطراری) در دست او قرار می گیرد.

رضا خواه خاطر نشان کرد: در صورتی که ترامپ اعلام وضعیت اضطراری کند بودجه ی لازم برای ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا را از کجا که بخواهد تامین خواهد کرد.

کارشناس مسائل آمریکا با بیان این نکته که کنگره به ترامپ هشدار داده شرایط اعلام وضعیت اضطراری به هیچ وجه وجود ندارد در رادیو گفت و گو تصریح کرد:آمار افرادی که از مرز مکزیک و آمریکا به طور غیر قانونی عبور کرده اند نسبت به سال های قبل بسیار کاهش داشته است لذا در صورت مقاومت ترامپ در خصوص ساخت دیوار،بحث به دادگاه عالی کشیده خواهد شد.

دکتر رضا خواه با اذعان به اینکه ترامپ می داند هیچگونه توجیح قانونی در خصوص ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا ندارد اظهار داشت: اینکه پایان این ماجرا و تعطیلی دولت در آمریکا چه خواهد شد؟کاملا بستگی به این دارد که چانه زنی طرفین این ماجرا چطور جلو خواهد رفت؟چرا که بزودی مسئله ی انتخابات ریاست جمهوری 2020 در پیش خواهد بود.

کارشناس مسائل آمریکا در ادامه ی گفتگو با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد: این روزها جمهوری خواهان به شدت مشغول افکارسنجی هستند ضمن اینکه روند انتخابات در آمریکا له گونه ای است که معمولا استارت کمپین انتخاباتی 2 سال زودتر زده می شود لذا در آستانه ی سال جدید میلادی،اشخاصی نظیر الیزابت بارن (سناتور دموکرات) برای حضور در انتخابات پیش رو در آمریکا اعلام آمادگی کرده است.

وی بیان داشت: آنچه برای ترامپ اولویتی جدی محسوب می شود انتخابات 2020 است و او با پا فشاری بر موضع خود(ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا) می خواهد نامش بعنوان فردی جنجالی در تاریخ آمریکا باقی بماند و توجه اذهان را به خود جلب نماید.

علیرضا رضا خواه در بخش پایان گفتگوی خود با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه ترامپ با تعطیلی طولانی مدت دولت اش اهداف انتخاباتی آتی خود را دنبال می کند اذعان کرد: ترامپ عملا می خواهد به طرفداران و عموم مردم آمریکا اعلام کند که تمام تلاش خود را برای عملی کردن وعده ی انتخاباتی اش(که همان ساخت دیوار است) بکار گرفته و از هیچ کاری در این خصوص فروگذار نکرده است.

کارشناس مسائل آمریکا،شکست ترامپ در عملی کردن خواسته ی خود را منجر به نمایش چهره ای جدید از خود عنوان کرد و افزود: اگر در ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا موفق شود خوب است و اگر نشود باز هم به نفع خود عمل کرده و می خواهد بگوید من در مقابل ساختار فاسد نظام آمریکا مقابله و ایستادگی کرده ام تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده، برای خود رای جمع آوری کند.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

دسترسی سریع
رویداد