رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل غرب آسیا: سفر ظریف به عراق نویدبخش همکاری جدید دو کشور بود +صوت

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: انتخابات پر شور عراق نشان داد که آمریکا دیگر جایی در این کشور ندارد لذا امروز عراق با استقلال بیشتر و بدون دخالت آمریکا می تواند وارد همکاری های جدید اقتصادی و سیاسی با ایران شود.

1397/10/26
|
09:03

دکتر حسین اکبری، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو در پی سفر وزیر امور خارجه ی کشورمان به عراق در بررسی چشم انداز روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور بیان داشت: از ناحیه ی غربی ها و علی الخصوص آمریکا بسیار تلاش شد تا مشکلات عدیده ای را بین دو کشور ایران و عراق بوجود بیاورند که از آن میان شاخص ترین اقدام و شیطنت آمریکا وقوع جنگ تحمیلی بود.

وی اضافه کرد: بعد از اشغال عراق در سال 2003 توسط نیروهای آمریکایی،یکی از اصلی ترین اهدافشان این بود که بتوانند فاصله ای عمیق بین دو این دو ملت ایجاد کنند و نیز در تلاش بودند تا با حضور خود در عراق،عملا تهدیدی علیه ما باشند.

کارشناس مسائل منطقه در رادیو گفت و گو اذعان کرد: پرونده ی 15 ساله ی ما اکنون پیش روی ملت عراق گشوده است بطوریکه خود به تنهایی می توانند بهترین قاضی باشند که جمهوری اسلامی ایران چه خدمات و کمک هایی به آنها ارائه داده؟ و در مقابل،رفتار آمریکا با آنها چگونه بوده؟ و در واقع در خاک عراق بدنبال چیست؟

دکتر اکبری خاطر نشان کرد: مردم عراق با شرکت در انتخابات اخیر کشورشان به خوبی نشان دادند که از قوه ی تشخیص بالایی در مسائل سیاسی کشورشان برخوردار اند لذا با تمام تهدیدها،فشارها و ابزارهایی که آمریکا در خصوص جریان انتخابات عراق بکار گرفت عراقی ها عملا نشان دادند که آمریکا دیگر هیچ جایی در خاک عراق نخواهد داشت.

کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه ی گفتگوی خود با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو بیان داشت: انتخابات ریاست جمهوری عراق،مهم ترین انتخاباتی بود که استقلال و اتکای به نفس مردم عراق را به رخ همگان کشید تا در خصوص آینده ی کشورشان به تنهایی تصمیم بگیرند.

وی اظهار داشت: حضور مردم عراق در انتخابات کشورشان خیلی برای امریکایی ها خوشایند نبود زیرا آمریکا تصور می کرد اگر محیط عراق را نا امن کند این کشور همواره به آمریکا نیازمند خواهد بود و لذا مجبور است امتیازاتی را به آمریکا واگذار نماید.

کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اعتراف دولت آمریکا و جان بولتون مبنی بر اینکه ما در قضیه ی انتخابات عراق، این عرصه را 3 بر صفر به ایران واگذار کرده و مغموم شده ایم تصریح کرد: آمریکا امروز معترف است که علیرغم اعمال هزینه های بسیار زیاد هیچ دستاوردی از خاک عراق عایدش نشده است لذا امروز عراق بدون دخالت آمریکا و خدعه هایش راحت تر می تواند با کشور پیشرفته و همسایه ای نظیر ایران که در روزهای سخت در کنار عراق ایستاد در زمینه های اقتصادی و سیاسی ارتباط برقرار کند.

حسین اکبری با بیان اینکه صمیمیت و ارتباط بین عراق و ایران قطعا باعث ناراحتی عربستان سعودی و آمریکا خواهد شد اذعان کرد:امروز رزمنده ها در عراق وارد دولت شده و افرادی که آمریکا حامی آنها بود از قدرت بی نصیب ماندند لذا فضای عراق بدون آمریکا فرصت بسیار مغتنم و خوبی برای اوج همکاری ایران و عراق است.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

دسترسی سریع
رویداد