رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل بین الملل: جلیقه زردها ، خواهان بازنگری در قانون اساسی فرانسه هستند

یک کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به ادامه اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه و شکست گفتگوهای ملی در این کشور گفت : معترضان در فرانسه خواهان کناره‌گیری امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور هستند.

1397/11/01
|
12:25

غلامحسین طاهری، در مصاحبه با برنامه ی «رویداد» رادیو گفت و گو، با اشاره به اینکه این نا آرامی ها در ابتدا در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد و سپس ابعاد گسترده تری به خود گرفت، خاطرنشان کرد: اعتراض های این روزها از کنترل دولت خارج شده چنانکه عده‌ای از معترضان علاوه بر اینکه خواهان کناره گیری مکرون رئیس جمهور این کشور هستند موضوع تجدید نظر در قانون اساسی این کشور را نیز مطرح کرده‌اند .

وی با اشاره به نقش شبکه های اجتماعی در هدایت این نا آرامی ها در فرانسه اظهار کرد : علارغم عقب‌نشینی دولت مکرون این بحران همچنان ادامه دارد و فروکش نکرده است.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه این اعتراضات از سوی احزاب و جناح های سیاسی در فرانسه نمایندگی نمی شود، ادامه داد : عمده کسانی که در این اعتراضات حضور دارند به گسترده شدن اختلافات طبقاتی در فرانسه و گسترش فقر در این کشور معترض هستند .

طاهری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با برنامه رویداد رادیو گفتگو با اشاره به نوع برخورد دولت فرانسه با معترضان و سرکوب آنها توسط نیروهای امنیتی این کشور اروپایی افزود : به نظر می رسد که در فرانسه اتفاقات جدیدی در آینده رخ دهد ،دولت فرانسه نیز علیرغم اینکه امتیازاتی معترضین ارائه کرده است ولی با خشونت نیز تلاش کرده که این اعتراضات را سرکوب کند سیاستی که با موفقیت چندانی برای دولت فرانسه همراه نبوده چنانکه همچنان شاهد برگزاری تجمعات اعتراض‌آمیز در کشور هستیم.

دسترسی سریع
رویداد