صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

معاون واگذاری سهام سازمان خصوصی سازی گفت: به منظور تشویق و حفظ حضور بخش خصوصی بر آن شدیم تا واگذاری ها با دوره ی استمهال طولانی و فروش اقساطی صورت گیرد.

دکتر زهره عالی پور،معاون واگذاری و امور سهام سازمان خصوصی سازی در گفتگو با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با موضوع بررسی روند خصوصی سازی و علل توجه ویژه به امر واگذاری ها با بیان اینکه ما اعتصابات کارگری را مرز امنیتی نمی دانیم تصریح کرد:خیلی طبیعی است که یک واحد اقتصادی (چه آنکه از طریق سازمان خصوصی سازی به فروش رفته باشد و چه از طریق فضای اقتصادی کشور) به دلیل شرایط کنونی اقتصاد کشور و یا انتقال از یک سرمایه گذار به سرمایه گذار دیگر دچار مشکل شود.

وی افزود:طبق گزارش آخرین جلسه ای که در کمیسیون کارگری وزارت کشور برگزار شد رقم اینگونه اتفاقات در برنامه ی پولسازی کشور نسبت به مجموعه ی اتفاقاتی که در بقیه ی کارخانجات واحدهای تولیدی به وقوع می پیوندد بسیار بسیار ناچیز و اصلا قابل طرح نبود.

معاون امور سهام سازمان خصوصی سازی در رادیو گفت و گو بیان داشت: حجم واگذاری ها نسبت به واحدهای تولیدی رقم بسیار پایینی است ضمن آنکه کنترل و نظارت ها تا یک جایی می تواند پیش برود زیرا برخی از شرکت ها از مرز ماده ی 141 عبور کرده و به شدت زیان ده هستند.

عالی پور اذعان کرد: در چنینی شرایطی ما تصمیم گرفتیم روند واگذاری ها به گونه ای باشد که با انجام تشویق و اعطای مجموعه ای از امتیازات به بخش خصوصی حضورش را پر رنگ تر کنیم.

معاون واگذاری سازمان خصوصی سازی خاطر نشان کرد: فروش اقساطی و طولانی تر کردن دوره ی استمهال از جمله اقدامات تشویقی است که برای حضور بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: سعی کرده ایم رقم بهره ای که به سود فروش اقساطی تعلق می گیرد را برای بخش خصوصی تا 3 درصد کاهش بدهیم.

زهره عالی پور در ادامه ی گفتگوی خود با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو در پاسخ به این سوال که آیا شما تایید می کنید که بخش های سود ده در سال گذشته به خصولتی ها و بخش های غیر سود ده به افراد حقیقی واگذار گردیده است؟ اظهار داشت: نخست باید گفت که مجموعه ی این اتفاقات بیش از 12 سال عمر ندارد و بعبارت دیگر ابلاغ واگذاری در سال 1384 و 85 و سپس قانون آن در سال 1378 به تصویب رسید لذا طبیعی است که طبق دستوری که قانون گذار در قانون اصل 44 مبنی بر فروش بورسیه ی آماده ی واگذاری به کارگزاران اعلام کرده است فرایند بورسیه ها سرعت بیشتری داشته باشد.

معاون واگذاری سهام سازمان خصوصی سازی با تصریح اینکه بورسیه ها قیمت گذاری مجدد نمی خواست و تابلوی بورس اش مشخص بود اذعان کرد: در مقاطعی میزان فروش های بورس افزایش یافت و در مقطعی دیگر به موجب قانون بودجه ی سنواتی(که بنده بعنوان کارشناس اصل 44 آن را انحراف از قانون می دانم) و نیز فراتر از قانون اصل 44 و به موجب پیشنهادی که دولت داشته از برنامه ی خصوصی سازی بابت رد دین دولت استفاده شده است.

دکتر عالی پور در بخش دیگری از سخنان خود در رادیو گفت و گو با بیان اینکه باید صندوق بازنشستگی را از سایر فعالیت های اقتصادی جدا کنیم بیان داشت: اگر قانون به ما اجازه بدهد می توانیم در آتیه ای نزدیک این انحرافات را از میان برداشته و طبق روال دیگری به بخش خصوصی واقعی برگردانیم البته ناگفته نماند که این مسیر در قانون بودجه ی 1393 متوقف گردید.
معاون واگذاری و امور سهام سازمان خصوصی سازی کشورمان در خصوص باز واگذاری ها خاطر نشان کرد: باز واگذاری چیز جدیدی نیست زیرا قانون به موجب ان می گوید اگر دولت به دلایل مختلف نتواند مطالبات خود را وصول نماید از طرق مختلف از جمله ماده ی 148 و از طریق سازمان امور مالیاتی کشور می تواند نسبت به آن اقدام کند.

وی با تاکید بر اینکه ما نه می خواهیم حق مردم زیر پا گذاشته شود و نه می خواهیم شرکت ها تعطیل شوند بیان داشت: به موجب قراردادی که فی ما بین سازمان و خریدار منعقد می شود اگر خریدار نتواند دو قسط خود را بپردازد به عین دین تبدیل شده و سازمان خصوصی سازی می تواند نسبت به فروش کل سهام اقدام نماید.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • شکوفاترین دوران صنعت ظرف 40سال اخیر/ آیا تحریم ها جواب عکس داد؟

  • دوتابعیتی ها از شرکت در انتخابات محرومند!

  • دو نرخی، سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین منتفی است

  • سفر ظریف به ونزوئلا؛ استحکام بخش روابط سیاسی اقتصادی دو کشور

  • نقطه پایانی گرداب یمن برای عربستان

  • مسئولان با وعده های خود مردم را بی اعتماد نکنند!

  • توقیف نفتکش انگلیسی قانونی و منطبق با قوانین بین الملل است

  • دریافت مبالغ اضافی در مدارس غیر‌دولتی فقط با تصویب انجمن اولیاء و مربیان

  • افشای دروغ ترامپ و تعیین مکان ناو آمریکایی، دو دستاورد پهپاد ایرانی‎

  • توقیف نفتکش انگلیسی اقدام متقابل نبود/ قوانین بین المللی را نقض کردند