صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

یک دیپلمات پیشین کشورمان، با بیان این که سازوکار« اینستکس» پایین‌تر از «اس پی وی» است گفت: با استفاده از این سازوکار قرار بود که تحریم‌های آمریکا دور زده شود در حالی که اینگونه نیست.

ابوالفضل ظهره وند ، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو ، با بیان این که سازوکار اینستکس حالت شکلی دارد و قطعاً پایین‌تر از اس پی وی است، افزود : در اس پی وی بحث بر سر این بود که اروپایی‌ها پول نفت ایران را بپردازند ودر بحث خریدها ایران را پیشتیبانی کنند ولی درحال حاضر در بحث اینستکس چنین سازوکاری دیده نمی‌شود و نمی‌توان دورنمای روشنی را در مورد این سازوکار متصور بود .

وی با بیان این که براساس آن چه اروپایی ها اعلام کرده‌اند این سازوکار فقط مواردی غیرتحریمی را در برمی گیرد ،ادامه داد: بحث این است که آیا اروپایی‌ها با اجرای این سازوکار می‌خواهند مجموع خریدهای بین المللی ایران را تحت پوشش قرار دهند یا نه؟ واگر چنین اتفاقی افتاد دورنمای خوبی وجود نخواهد داشت. ما باید بر موضوع تاکید کنیم که اروپایی‌ها نسبت به ایران در برجام تعهداتی داشته اند و باید به تعهدات خود عمل کنند.

سفیر پیشین ایران در ایتالیا تاکید کرد: ایران نباید به این سازوکار خیلی امید ببندد و اکنون نیز آنها (اروپاییها) در ارتباط با اجرای این سازوکارها پیش شرط‌های را مطرح کرده‌اند که ربطی به بحث برجام ندارد.

وی با بیان این که اروپایی‌ها به ازای امنیتی که به واسطه برجام به دست آورده اند ،باید هزینه این موضوع را بپردازند به نحوی که ایران نیز بتواند از منافع برجام برخوردار شود ،تصریح کرد: در ارتباط با این سازوکار باید اراده سیاسی نیز از سوی اروپایی‌ها وجود داشته باشد و آن چه را که در اس پی وی وعده داده بودند عمل کنند. ما در این بحث باید به این مسئله نیز توجه کنیم که در چند ماه آینده تغییراتی در قسمت سیاسی خارجی اتحادیه اروپا ایجاد خواهد شد و مشخص نیست افرادی که مسئولیت امور را بر عهده می‌گیرند چه نگاهی در مورد برجام و سازوکار اعلام شده خواهند داشت و همین موضوع چشم انداز پیش رو را تاریک تر می‌کند .

این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد : از دیگر سو کسانی که اینستکس را راه اندازی کرده‌اند در ترازیی ما که انتظار داریم ،نیستند. آنها باید جدی تر وارد صحنه شوند و بر روی مسائلی که وعده داده اند ایستادگی کنند.

مرتبط با این خبر

  • اروپایی ها، روغن ریخته را نذر امامزاده کرده اند

  • سعودی‌ها جایگاهی در آینده ی یمن نخواهند داشت

  • پیش شرط اروپاییها در مورد تعهداتشان در برجام و عملیاتی کردن «اینستکس»، غیر اخلاقی است

  • به نظر می رسد انتظارات آمریکا از نشست « ورشو »برآورده نشده است

  • نماینده های دولت در شورا بی طرف نیستند/ رای گیری به نفع کارفرمایی است

  • واردات کالا با ارز4200 تومان به نفع مردم نبود

  • یکی از اهداف سفر ظریف به لبنان ، ارسال پیام حمایت تهران از دولت جدید لبنان است

  • حذف چارتر به نفع مردم است

  • رسانه های غربی ، نتوانستند پیامی مبتنی بر«خیابان های خالی از جمعیت» از ایران مخابره کنند

  • ونزوئلا لقمه ای نیست که به راحتی از گلوی آمریکایی ها پایین برود