رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل رسانه تشریح كرد چرایی بازتاب گسترده سفر رییس جمهور ایران به عراق +صوت

عابدینی گفت: سفر آقای روحانی به عراق، سفر راهبردی بود و به همین دلیل مورد توجه ویژه رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفت.

1397/12/25
|
15:00

حسن عابدینی، در گفت‌وگو با برنامه« رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان این که این سفر در مقطع زمانی خاصی انجام شده است و دارای ویژگی‌های دیپلماتیک و سیاسی خاصی بود، خاطر نشان کرد: ایران و عراق حدود 1500 کیلومتر مرز مشترک دارند و این باعث شده که روابط دو کشور ممتاز و ویژه‌ باشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول چند سالی که گروه‌های تکفیری در عراق حضور داشتند و تلاش کردند که بخشی از سرزمین عراق را اشغال کنند در کنار مردم و دولت عراق بود چنان که می‌توان گفت‌ خون شهدای مدافع حرم با خون شهدای عراقی عجین شد و همه آنها با تلاششان این زمینه را فراهم کردند که تروریست‌ها از عراق خارج شوند.

عابدینی همچنین با بیان این که سفر رئیس جمهور ایران به عراق با سفر چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به این کشور همسایه در رسانه‌های بین‌المللی و منطقه ای مورد مقایسه قرار گرفت، در این باره گفت‌: سفر ترامپ به عراق "سفری چراغ خاموش" بود او به یک پایگاه نظامی رفت و با هیچ یک از دولت مردان عراقی نیز دیدار نکرد و پس از چند ساعت نیز به این سفر مخفیانه پایان داد، ولی سفر رئیس جمهور ایران به عراق با اعلام قبلی، به صورت رسمی و در روز روشن صورت گرفت و آقای روحانی با تعداد زیادی از مقامات عراق، احزاب سیاسی و عشایر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و این تفاوت‌های این دو سفر به صورت جدی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

این کارشناس مسائل رسانه گفت: برخی از رسانه‌های غربی در ابتدای کار تلاش کردند که روی قدرت و نفوذ معنوی ایران در عراق سرپوش بگذارند و آن را نادیده بگیرند ولی بعداً مجبور شدند که به این موضوع اعتراف کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با رادیو گفت وگو به توافقات صورت گرفته بین ایران و عراق در جریان این سفر اشاره کرد و افزود: دو کشور تلاش کردند که حجم مبادلات اقتصادی خود را به صورت جدی افزایش دهند و همکاری خود را در حوزه‌های مختلف از جمله علمی، فرهنگی، آموزشی، زیارتی و … ادامه دهند. این توافقات در حالی صورت گرفت که آمریکایی‌ها در چند ماه اخیر تلاش کرده‌اند که ایران را مورد محاصره اقتصادی شدیدی قرار دهند و در روابط ایران و عراق مشکلاتی را به وجود آورند.

دسترسی سریع
رویداد