صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل منطقه در خصوص پروژه ترامپ مبنی بر منزوی ساختن ایران، گفت: سفرهای دیپلماتیک با تکیه بر اشتراکات موجود موجب تحکیم روابط منطقه ای می شود و پروژه ترامپ را ناکام می کند.

فرزان شهیدی، کارشناس مسائل منطقه و استاد دانشگاه، در برنامه رویداد رادیو گفت وگو در خصوص تاثیرگذاری سفر وزیر امور خارجه کشور به سوریه و مهمترین دستاوردهای رفت و آمدهای دیپلماتیک مقامات کشور، اظهار کرد: هم اکنون شاهد دوران شلوغی برای دیپلماسی منطقه هستیم که محور این مناسبات دیپلماتیک ایران است.

وی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده در منطقه خصوصا فشارها و تحریم هایی که از سوی آمریکا بر ایران اعمال و تشدید می شود و اخیرا هم ترامپ در یک اقدام نامتعارف سپاه پاسداران را در لیست تحریم قرار داد، لذا این گونه سفرها و مناسبات در سطح منطقه معنا و مفهوم خاص خودش را دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه موضوعات متعددی در دستور کار این دیدارها قرار دارد، گفت: توافقات قبلی که بین روسای جمهور ایران و ترکیه چه در جانب کمیته عالی روابط دو جانبه چه در بعد سفرهای ایران، ترکیه و روسیه انجام شده قرار است که در این سفر به شکل اجرایی تر پیگیری شود.

شهیدی ادامه داد: همچنین در بحث های منطقه ای آنچه که مربوط به سوریه می شود به ویژه بحث ادلب نیز در دستور کار است؛ آقای ظریف در ابتدای ورود به ترکیه اعلام کرد که ما نگران بحث ادلب هستیم و با توجه به نقشی که ترکیه در این منطقه دارد باید به دنبال توافقات و راهکارهایی باشیم که از نگرانی های ما کاسته شود.

کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه مسائل و روابط اقتصادی یکی دگیر از محورهای بحث است، گفت: مناسبات اقتصادی بین ترکیه و ایران در سطح خوبی است، اما با توجه به تحریم های پیش آمده این روبط از فشارهای آمریکا تاثیر پذیرفته است که در این مذاکرات به دنبال راهکارهایی برای کمرنگ نشدن روابط و مناسبات اقتصادی هستند.

وی توضیح داد: پیروزی مجدد نتانیاهو در اراضی اشغالی و اقداماتی که آمریکا در بحث به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان انجام داده و مجموعه این تحولات منطقه ای مسائلی است که می تواند دغدغه مشترک ایران، سوریه و ترکیه باشد.

شهیدی در خصوص پروژه ترامپ مبنی بر منزوی ساختن ایران، بیان کرد: کشورمان با توجه به ابزارها و ظرفیت هایی که در سطح منطقه دارد، در این شرایط تلاش زیادی برای ناکامی این پروژه دارد، لذا سفرهای دیپلماتیک و سفرهای منطقه ای با تکیه بر اشتراکات موجود در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی موجب تحکیم و تقویت روابط منطقه ای می شود و در عمل پروژه ترامپ را ناکام می کند.

مرتبط با این خبر

  • علیلو: با آمدن رئیسی به مبارزه با فساد در صنعت خودرو امیدواریم

  • کاهش 210 هزار تومانی سکه نسبت به روزهای گذشته

  • بستن خلأهای قانونی دست مسئولان را از بیت المال کوتاه می کند

  • عربستان دنبال تشکیل ناتوی عربی است

  • آقایان با گوشت خوک و مشروب پذیرایی شدند

  • به بازار متشکل ارزی خوش بین نیستم

  • بخش اعظم ارز صادراتی در اختیار دولتی ها و خصولتی هاست

  • آیا تور آسیایی ظریف ترامپ را به بن بست می کشاند؟

  • قوه قضاییه با قاطعیت پرونده تحقیق و تفحص صندوق فرهنگیان را دنبال کند!

  • دولت با عدم عرضه مسکن موجب افزایش افسارگسیخته قیمت ها شده است