صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یزدان پناه گفت: سفر عمران خان به ایران با این حجم و گستردگی می تواند دستاوردهای ارزشمندی را برای دو کشور در پی داشته باشد وکیفیت این سفر را بسیار ارتقا ببخشد.

کیومرث یزدان پناه، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آسیا، در برنامه رویداد رادیو گفت و گو در خصوص رویکرد عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان در عرصه سیاست خارجی، اظهار کرد: ما نباید روابط کشورمان را به روابط کشورها با یکدیگر گره بزنیم، پاکستان کشور مستقل و بزرگ اسلامی و برخورد دار از قدرت اتمی است و حق طبیعی آنهاست که با هر کشوری متناسب با منافع ملیشان ارتباط برقرار کنند، بنابراین رویکر عمران خان به کشور عربستان ارتباطی به رویکردش با کشور ما ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که کارشناسانان معتقدند که عربستان با رشوه های نفتی به کشورهای مختلف درصدد محدودیت منافع ایران است، گفت: بنده به عنوان یک کارشناس معتقد هستم که عربستان ممکن است چنین سیاستی داشته باشد، اما اگر پاکستان به آن عمل کرد می توانیم به این کشور نقد وارد کنیم.

یزدان پناه ادامه داد: پاکستان همسایه ایران است و همسایه ها نسبت به هم تعهداتی دارند که فراتر از ذهن و تفکر رهبران آن کشورهاست، چراکه رهبران در رفت و آمد هستند، اما کشورها به قوه خوشان باقی می مانند، بنابراین هیچ گاه احساسی و هیجانی و یا صرف تحریک فرد، گروه یا کشور ثالثی روابط خودشان را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران افزود: عمران خان به محض روی کارآمدن در پاکستان، اولین موضع گیری رسمی در خصوص ایران و علایق خاصش به کشور ما را علام کرد، به عقیده بنده اگر فشارهای کشور آمریکا یا ملاحظات داخلی نبود، عمران خان خیلی زودتر از اینها به ایران سفر می کرد.

وی در خصوص اهمیت سفرعمران خان نخست وزیر پاکستان به ایران افزود: عمران خان با یک تیم قوی و با دست پر به تهران سفر خواهد کرد و همچنین قبل از سفر به تهران ابتدا به مشهد می رود و سپس به تهران می آید که این امر نشان از عمق باطنی عمران خان هم به اعتقاداتشان و هم اهمیت جمهوری اسلامی ایران است، بنابراین این سفر بستر خیلی مناسبی برای ارتقای روابط دو کشور دارد.

کارشناس مسائل آسیا با بیان اینکه اگرچه گاها تنش های مرزی با پاکستان داریم که این کشور هم از موضوع در رنج است، توضیح داد: ایران از پاکستان انتظار دارد که یک مقدار جدی تر با گروهک های تروریستی در عمق خاک خودش برخورد و آنها را مهار کند و یا حتی آنها را به ایران تحویل بدهد تا روابط دو کشور قربانی فعالیت گروه های تروریستی نشود و حسن نیت پاکستان نیز به ایران نشان داده می شود.

یزدان پناه تصریح کرد: سفر عمران خان به ایران با این حجم و گستردگی می تواند دستاوردهای ارزشمندی را برای دو کشور در پی داشته باشد و این عوامل می تواند کیفیت این سفر را بسیار ارتقا ببخشد، اگرچه واشنگتن اجازه نمی دهد که همسایگان ایران آنطور که می خواهند و بدون سختی و تنش با ایران روابط برقرار کنند و تلاش در محدودیت روابط دارند، بنده دور از ذهن نمی بینم که هدف عمران خان از این سفر میانجی گری میان ایران و عربستان نیز باشد.

مرتبط با این خبر

  • بخش اعظم ارز صادراتی در اختیار دولتی ها و خصولتی هاست

  • آیا تور آسیایی ظریف ترامپ را به بن بست می کشاند؟

  • قوه قضاییه با قاطعیت پرونده تحقیق و تفحص صندوق فرهنگیان را دنبال کند!

  • دولت با عدم عرضه مسکن موجب افزایش افسارگسیخته قیمت ها شده است

  • مسئله یمن اینبار گریبان دولت امریکا را گرفت

  • طرح تفکیک وزارت ورزش به کمیسیون آموزش می رسد

  • تنها یک پنجم باغات کشور بیمه هستند

  • امیدواریم دیوان لاهه به پرداخت غرامت توسط امریکا رای دهد

  • بازار جهانی در انتظار اثرات منفی حمله یمن به تاسیسات سعودی

  • غربی ها برای ما تخم دو زرده نکردند/ امروز مذاکره غیرقابل قبول است