رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون انرژی مجلس: باید امنیت تولید نفت عربستان را به هم بزنیم

خادمی گفت: الان میدان در دست عربستان است و تنها کاری که می توانیم انجام دهیم بر هم زدن بازی است تا امنیت تولید عربستان به هم بخورد.

1398/02/08
|
15:19

برنامه " رویداد " پیرامون موضوع تلاش های گسترده و مخالفت کشورهای خریدار نفت از ایران (ترکیه، چین، هند و کره جنوبی) برای دریافت معافیت خرید نفت از ایران و در ارتباط تلفنی با هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو، اظهار داشت: اگر دستورالعمل های مقام معظم رهبری را اجرا کرده بودیم با این اندازه از مشکلات فعلی مواجه نمی شدیم و حتی قابل تحریم هم نبودیم.

وی در ادامه مطلب با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر پرهیز از خام فروشی نفت افزود: ما به این فرمایش ایشان توجه نکردیم و به وضعیت امروز رسیدیم. متأسفانه نظارتی هم در این کشور وجود ندارد و مسئولان پاسخگو نیستند.

این نماینده مجلس گفت: مقام معظم رهبری همچنین در دیگر بیانات خود تاکید کرده بودند که باید شرکای مطمئنی داشته باشیم. شرکای ما یعنی کشور چین، هند، کره و ژاپن تقریباً تا شش سال قبل از خریداران سنتی و مطمئن ما بودند و هیچ گاه از خرید نفت در مواقعی که مشکل داشتیم، دست نکشیدند و خرید نفتی را از ایران کاهش ندادند.

خادمی ادامه داد: اتفاقی که ظرف این چند سال افتاد این بود که برخی دوستان به محض مطرح شدن برجام به جای اینکه صبر کنند تا از صداقت کشورهای اروپایی و آمریکایی مطمئن شوند با شرکت های شرقی که چندین سال در ایران کار می کردند نامهربانی نموده و باعث شدند آنها از ایران بروند، به همین خاطر در حال حاضر مناسبات ما با کشوری مانند چین ضعیف شده و دقیقاً همان کشورهایی که چند سال قبل در ایران کار می کردند هم اکنون در آمریکا و کاندا مشغول کار شده اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: به عبارتی ما خودمان قدم بعدی را در جهت راحت تحریم شدن ایران برداشتیم. بنابراین برخی مسئولان ما این زیرساخت را فراهم کردند که وقتی آمریکا ما را تحریم می کند ارتباطمان با برخی کشورها به هم بخورد.

این مقام مسئول مطرح کرد: یکی از دلایل استعفای آقای ظریف همین بود که برخی وزرا به محض اینکه ارتباط ایران با اروپا درست نشد ارتباط با شرق را هم خراب کرده و از فرصت ارتباط با غرب نیز استفاده نکردند و الان به این وضعیت دچار شده ایم.

خادمی با بیان اینکه ایران با داشتن هفت درصد منابع خدادادی ثروتمندترین کشور دنیا نسبت به جمعیت کشور محسوب می شود افزود: مقام معظم رهبری از 12 سال قبل بر عدم خام فروشی نفت تاکید می کردند که وزرا و مسئولان کشورمان به این فرمایشات توجه نکردند اما از طرف مجلس و دولت حمایت می شوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: سوال اینجاست که چگونه اینها با اینکه می دانستند در آینده تحریم می شویم رابطه ما را با شرق خراب کردند و کسی هم به آنها کار ندارد. بنده در هفته گذشته این موضوع را در مجلس مطرح کردم. لیست نمایندگان مجلس با لیست دولت داده می شود مردم کلانشهرها هم غافل از اینکه نماینده باید ناظر بر کار دولت باشد به لیست دولت رأی می دهند و مجلس هم به حیاط خلوت دولت تبدیل می شود.

وی افزود: یعنی مجلس باید نظارت کند که نمی کند رئیس جمهور هم باید وارد شود که نمی شود و عجیب است که آقای روحانی چگونه می داند این زیرساختها را، در جهت کمک به کسانی که می خواهند ما را تحریم کنند، فراهم کند و هیچ اتفاقی هم نمی افتد. توتال، کرسنت و IPG از نمونه های این موضوع است و متاسفانه اقتصاد بازار منطقه را در دوران آقای روحانی از دست دادیم.

این نماینده مجلس در برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو اظهار کرد: باید به خاطر خراب کاری ها در این 5 سال به مسئولان تحسین گفت، اینها خیلی با تجربه اند که اینگونه کار می کنند.

خادمی ابراز داشت: کشور چین اعلام کرده که تلاش دارد از ما نفت را خریداری کند و با توجه به اینکه چین ذاتا با آمریکا مخالف است مطمئناً بخشی از نفت ما را خواهد خرید اما کاهش محسوسی پیدا خواهد کرد زیرا این شرایط را خود ما ایجاد کردیم.

وی افزود: الان میدان در دست عربستان است و تنها کاری که می توانیم انجام دهیم بر هم زدن بازی است تا امنیت تولید عربستان به هم بخورد.

دسترسی سریع
رویداد