رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس انجمن های صنفی مركز اسقاط خودرو عنوان كرد: رکود 95 درصدی مرکز اسقاط خودرو با بی تدبیری دولت

رئیس انجمن های صنفی مرکز اسقاط خودرو گفت: هم اکنون شاهد رکود کامل و 95 درصد تعطیلی و رکود در بخش اسقاط خودرو هستیم.

1398/03/27
|
12:26
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع نقره داغ شدن عجیب مرکز اسقاط خودرو در ارتباط تلفنی با محمد حسین گودرزی رئیس انجمن های صنفی مرکز اسقاط خودرو و رئیس کارگروه اسقاط خودروی اتحادیه صنایع بازیافت ایران و رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

گودرزی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اعلام رکود کاری در مراکز اسقاط بیان کرد: ما سبد مصرف گواهی را در کشور را منوط به واردات خودروهای خارجی کرده ایم که با ممنوعیت آن اسقاط نیز متوقف شد و در نتیجه مراکز اسقاط دچار رکود کاری شدند.

وی افزود: خودروسازهای داخلی باید در این قضیه ورود کنند اما متاسفانه مصوبه دولت را اجرایی نمی کنند و سیاست دولت نیز در این خصوص هنوز مشخص نیست.

رئیس انجمن های صنفی مرکز اسقاط خودرو با اعلام اینکه 80 هزار گواهی اسقاط در سبد مراکز به صورت انباشت باقی مانده تصریح کرد: مراکز اسقاط هیچ وظیفه ای نداشتند که از سرمایه شخصی خود خودروی فرسوده خریداری و اسقاط کنند. از طرفی قیمت مصوبی برای خودروی وارداتی وجود ندارد و از طرف دیگر مالکین خودروهای فرسوده به عنوان قشر ضعیف جامعه انگیزه ای برای تحویل خودرو ندارند.

گودرزی با انتقاد از اینکه دولت در حال حاضر خود را کنار کشیده و وارد این ماجرا نمی شود عنوان کرد: 5 هزار نفر به صورت مستقیم و 15 هزار نفر به صورت غیرمستقیم مشغول این صنعت بودند اما هم اکنون شاهد رکود کامل در این بخش و 95 درصد تعطیلی و رکود هستیم.

رئیس انجمن های صنفی مرکز اسقاط خودرو با اشاره به تبعات این معضل عنوان کرد: آلودگی هوا، استفاده بی رویه از سوخت، ترافیک های جاده و شهری معضلاتی است که ما با آن مواجه خواهیم شد.

در ادامه، سبحانی فر با اشاره به اسقاط یک خودرو به ازای تولید هفت خودرو در گذشته بیان داشت: ما اخیراً در مجلس تصویب کردیم که خودروسازان به ازای تولید هر چهار خودرو یک خودرو را اسقاط کنند و اعتبار آن هم از محل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انجام شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد: در حال حاضر 600 جایگاه اسقاط خودرو موجود در کشور، هزینه زیاد و پرسنل دارند اما به دلیل عدم اجرای قانون به تعطیلی کشیده شده و نقره داغ شدن مرکز اسقاط خودرو نیز از همین جهت است.

این نماینده مجلس در پایان تأکید کرد: دولت و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت باید اعتبار را تأمین کند تا خودروسازان بر اساس قانون از هر چهار خودرو یک خودرو را اسقاط کنند.

دسترسی سریع
رویداد