رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

ادعای امریكا برای فریب افكارعمومی؛ افزایش سطح غنی سازی ایران غیرقانونی است؟!

کارشناس ارشد مسائل بین الملل برپایی قریب الوقوع شورای حکام را به درخواست امریکا، در راستای فریب افکار عمومی از سوی ایالات متحده درپی پایان مهلت 60 روزه ایران به اروپا تعریف کرد.

1398/04/16
|
09:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع درخواست آمریکا از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تشکیل نشست شورای حکام و با حضور دکتر رضا حجت کارشناس ارشد مسائل بین الملل روی آنتن رفت.

رضا حجت در آغاز با اشاره به روند اتفاقات هسته ای در یک سال گذشته، گفت: پس از خروج آمریکا و اینکه اروپایی ها نیز نتوانستند به تعهدات خودشان عمل کنند، ایران اعلام کرد یا اروپایی ها باید به تعهدات خود عمل کنند یا اینکه ایران گام به گام تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد و ممکن است در نهایت هم از برجام خارج شود.

وی بیان کرد: آمریکایی ها فکر نمی کردند ایران تعهدات خود در برجام را کاهش دهد هر چند علاقه مند به این مسئله بود زیرا به این بهانه می توانست فشارها علیه ایران را نیز بیشتر کند. از سوی دیگر ایران نیز نمی توانست به شکل یک جانبه، تعهدات خود در برجام را عملیاتی کند بدون اینکه طرف های مقابل نه تنها تعهدات خود را اجرایی نکنند بلکه هر روز تحریم ها را افزایش دهند.

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به پایان مهلت 60 روزه اروپا، اظهار کرد: ایران در پایان مهلتی که به اروپا داده بود، سطح غنی سازی خود را افزایش خواهد داد و این موضوع بهانه ای شد تا آمریکا از آژانس در خواست تشکیل نشست شورای حکام برای بررسی پرونده ایران را داشته باشد و حکام نیز به راحتی آن را پذیرفته و قرار است 19 تیر این نشست برگزار شود.

وی درباره اهداف آمریکا برای تشکیل نشست شورای حکام عنوان کرد: آمریکا قصد دارد دیگر کشورها و آژانس اتمی را با خود همراه کند و نشان دهد ایران به تعهدات خود عمل نمی کند تا فشارهای سیاسی را با فشارهای اقتصادی پیوند دهد. آمریکا از این طریق می خواهد افکار عمومی جهان را توجیه کند که ایران در حال فعالیت های غیر قانونی در سطح جهان است در حالی که نخستین کسی که علیه توافق برجام وارد عمل شد، آمریکا در 18 اردیبهشت سال 97 بود.

حجت تصریح کرد: هدف اصلی آمریکا از تشکیل شورای حکام پیوند دادن فشارهای سیاسی به اقتصادی، همراه کردن افکار عمومی به همراه تلاش برای همراه کردن دیگر کشورها علیه ایران جهت فشار به ایران است.

دسترسی سریع
رویداد