صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ملکی گفت: دولت نه تنها به دنبال کوچک سازی نیست بلکه قانون را دور می زند.

برنامه "رویداد " با موضوع لزوم کوچک شدن بدنه دولت با برون سپاری به بخش خصوصی در ارتباط تلفنی با ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و ابوذر ندیمی مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

ملکی در برنامه " رویداد " با اظهار اینکه اراده ای برای خصوصی سازی در کشور وجود ندارد گفت: قانون اصل 44 بر توجه به بخش خصوصی و تعاونی توجه ویژه ای دارد اما اراده جدی برای خصوصی سازی و کوچک شدن دولت نیست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: از زمانی که موضوع کاهش تعداد وزارتخانه ها مطرح شد، وزارت رفاه و تعاون در وزارت کار و وزارت بازرگانی در وزارت صنعت و معدن ادغام شدند اما متاسفانه دولت فعلی بارها با ارائه لایحه تلاش کرده که وزارت صنعت، معدن و تجارت را از یکدیگر تفکیک کند که در مجلس رد شد، بنابراین قانون دور زده می شود و به صورت سلیقه ای عمل می شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی واگذار شده به صورت خصولتی هستند افزود: متأسفانه این واحدها به سازمان هایی واگذار شده که پاسخگو نیستند و یا اهلیت آن را ندارند.

ملکی با تصریح بر اینکه دولت نه تنها به دنبال کوچک سازی نیست بلکه به دنبال بزرگ شدن است، گفت: واگذاری ها باید به اهل آن صورت گیرد و مجلس به دنبال همین موضوع است.

در ادامه برنامه "رویداد" از شبکه رادیویی گفت و گو، ندیمی بیان داشت: منظور از کوچک شدن بدنه دولت کاهش سهم دولت در اقتصاد است تا زمانی که این سهم از 100 درصد به 5 درصد برسد.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: قانونِ در این خصوص، همان عزم کوچک سازی است، اما در برخی موارد خود نمایندگان مانع اجرای قانون هستند و برخلاف شعارهای تریبونی خود در عمل نامه می نویسند و مخالفت می کنند.

ندیمی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اصل خصوصی سازی گفت: مقام معظم رهبری خصوصی سازی را امری ضروری عنوان کردند. اشتباهاتی که در این خصوص انجام گرفته باید اصلاح و با خاطی و فاسد برخورد شود لذا به نظر می رسد نمایندگان مجلس نیز باید عزم این کار را داشته باشند و بر نحوه اجرای قانون نظارت کنند.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نمایندگان مجلس باید یک گزارش از عملکرد سه ساله خود ارائه دهند که چه اصلاحاتی در روش های واگذاری و سرعت واگذاری انجام داده اند. اگر در قوانین هم مشکلی نباشد یعنی ضعف در نظارت مجلس است.

ندیمی در خاتمه تأکید کرد: اگر ما مجلس قوی داشته باشیم دولت قوی خواهیم داشت.

مرتبط با این خبر

  • نفت را مستقیما صادر خواهیم کرد

  • شورایاری ها هیچ خاصیتی برای شهر ندارند

  • اینستکس قابل تحریم نیست/ مکانیزم ماشه اجرایی نخواهد شد

  • رهنمودهای رهبری ما را در انجام رسالت تبلیغی هدایت می کند

  • تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی؛ تعبیر اقتصاد بدون نفت

  • شبکه ملی اطلاعات راه فساد اقتصادی و امضاهای طلایی را سد می کند

  • محدود کردن دکترظریف نشان از تزلزل سیاست خارجی امریکا است

  • ایران، روسیه و ترکیه به زودی به قطب تجاری در منطقه تبدیل می شوند

  • تلاش معاونت علمی،فناوری دولت برای تجاری سازی شرکتهای دانش بنیان

  • افزایش قیمت مسکن ربطی به برجام و تحریم ندارد/ افت قیمت از نیمه دوم سال