رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

دهقان در مصاحبه با رادیو گفت وگو: از اروپا توقع معجزه نداریم

یک کارشناس مسائل بین الملل، با اعتقاد بر این که تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی باعث شده اروپایی ها در اجرای تعهداتشان نسبت به برجام جدی‌تر شوند، گفت: با توجه به وابستگی اتحادیه اروپا به آمریکا نباید انتظار معجزه داشت.

1398/06/03
|
15:15

محمود دهقان، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه ایران تا کنون بر اساس گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود در برجام عمل کرده است، ادامه داد : بعد از خروج آمریکا از برجام ایران به اصرار اروپایی ها در این توافق بین المللی باقی می ماند؛ در همین راستا اروپایی ها تعهداتی دادند تا منافع ایران از برجام تامین شود ولی تاکنون در این زمینه اقدامی عملی انجام نداده اند.

وی با بیان اینکه بعد از بی عملی اتحادیه اروپا برای اجرای تعهداتشان، ایران تصمیم گرفت که در قالب برجام تعهدات خود نسبت به این توافق بین المللی را کاهش دهد، افزود: تاکنون دو گام در این زمینه برداشته است.

دهقان در مصاحبه با رادیو گفت وگو خاطرنشان کرد: این اقدام ایران باعث ایجاد [نگرانی] در بین اروپایی ها شد و در همین چارچوب آن ها تکاپوی خود را برای راضی کردن ایران جهت اینکه گام های بعدی را برای کاهش تعهداتش برندارد، افزایش دادند.

این کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه اروپایی ها در ظاهر ادعا می کنند که مستقل هستند ولی به اندازه کافی دارای چنین توانی نیستند، خاطرنشان کرد: اراده‌ای در بین آنها وجود ندارد که به صورت قاطع در برابر آمریکاعمل کنند.

دهقان ادامه داد: با توجه به تحولات اخیر و تصمیمات ایران در ارتباط با موضوع برجام برخی از کشورها مثل آلمان و فرانسه که در داخل این اتحادیه از تجربه بیشتری برخوردار هستند رایزنی ها و گفتگوهایی را با ایران آغاز کرده اند تا بتوانند به توافقی با تهران در ارتباط با نحوه اجرای برجام و تعهداتشان دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در چارچوب این مذاکرات گام های نسبتا خوبی برداشته شده است، تصریح کرد: در کنار این که یک سال شاهد بی عملی کشورهای اروپایی در ارتباط با اجرای تعهداتشان در برجام بودیم ولی اکنون در دو الی سه ماه اخیر فعال تر شده اند.

دهقان ابراز امیدواری کرد این رایزنی ها به یک نتیجه ملموس و عملی منجر شود.

وی در پایان مصاحبه با رادیو گفت وگو گفت: از این مذاکرات نمی توان انتظار معجزه داشت ولی امیدواریم این مذاکرات منجر به ایجاد بالانسی بین تعهدات دو طرف در موضوع برجام شود.

دسترسی سریع
رویداد