رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

علیرضامحرابی: ایران و چین؛ متحدتر از همیشه در برابر امریکا

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به چین و دیدارش با مقامات پکن گفت : چینی‌ها به دنبال متحدی محکم در برابر آمریکا هستند و ایران می‌تواند در این زمینه متحد خوبی برای پکن باشد.

1398/06/05
|
15:15

علیرضا محرابی ، در مصاحبه با برنامه رویداد رادیو گفت وگو با اشاره با اشاره به چالش‌های موجود بین واشنگتن و پکن و افزایش این چالش‌ها در چند ماه اخیر خاطرنشان کرد: چینی‌ها به اهداف آمریکایی‌ها در ارتباط با ایجاد این چالش‌ها آگاه هستند. در این شرایط به دنبال متحدی محکم در برابر آمریکا هستند که ایران می‌تواند در این زمینه همکاری‌های خوبی با چین داشته باشد. از طرفی دیگر ایران نیز چنین نگاهی به چین دارد و هر دو کشور به آمریکا به عنوان یک کشور استکباری نگاه می‌کنند.

وی همچنین با بیان اینکه یکی از موارد مورد بحث در جریان سفر آقای ظریف به چین موضع برجام بوده است ،خاطرنشان کرد: مقامات چین در جریان اجلاس G7 نیز بر این موضوع تاکید کردند که باید برجام اجرا شود و موانع در برابر فروش نفت ایران برطرف شود .

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال یک نظام سلسله مراتب دستوری در دنیا هستند، در حالیکه دنیا در حال حرکت به سمت چند قطبی است، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها نمی‌خواهند جهان چند قطعبی ه وجود بیاید و از طرف دیگر کشورهایی چون چین و روسیه نیز علاقمند نیستند که آمریکا به آنها به عنوان کارمند شخصی‌اش نگاه کند.

وی همچنین با اشاره به سفر ظریف به کشورهایی چون مالزی و ژاپن ادامه داد: مالزی یک کشور قدرتمند اسلامی است که روابط خوبی با ایران دارد و ژاپن نیز کشوری است که طعم تجاوز آمریکا را چشیده و علاقمند نیست که تنش در منطقه افزایش پیدا کند.

محرابی با تاکید بر اینکه ما نیازمند افزایش تعاملات خود با کشورهای مختلف دنیا هستیم و تلاش‌های دستگاه دیپلماسی نیز در همین راستاست افزود: این افزایش تعاملات در کف قضیه زمینه ذهنی را برای اقناع افکار بین‌المللی فراهم می‌کند و از طرف دیگر به یک همگرایی راهبردی و استراتژیک منجر می‌شود.

دسترسی سریع
رویداد