صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: بر اساس شنیده ها، گام سوم ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش در ارتباط با افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود.

سیدحسین نقوی حسینی، در مصاحبه با برنامه" رویداد" رادیو گفت وگو، با اشاره به بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات‌شان نسبت به برجام خاطرنشان کرد: پس از این‌که اروپایی‌ها در طول یک‌سال گذشته به تعهدات خود در برجام پس از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی عمل نکردند، ایران تصمیم گرفت که در قالب همین توافق تعهدات خود را کاهش دهد و تاکنون دو گام در این زمینه برداشته است.

وی با بیان این‌که فعال‌سازی آب سنگین اراک، افزایش ذخیره غنی‌سازی و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته از جمله این اقدامات بوده است، ادامه داد: در صورتی‌که اروپایی‌ها در مدت باقی‌مانده به تعهدات خود عمل نکنند ایران گام سوم را محکم‌تر برخواهد داشت.

نقوی حسینی با بیان این‌که افزایش سطح غنی‌سازی در گام سوم در دستور کار ایران قرار دارد، تصریح کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ها 11 تعهد جدید به ایران دادند از جمله این‌که تاکید کردند یک کانال مالی بین ایران و این اتحادیه ایجاد خواهد شد. آنها برای تحقق این موضوع چند ماه وقت ایران را گرفتند ولی در پایان اقدام عملی انجام ندادند و همین موضوع باعث عکس‌العمل ایران شد.

این نماینده مجلس با بیان این‌که آنها در ابتدا گفته بودند با استفاده از این ساز و کار این زمینه را فراهم خواهند کرد که پول خرید نفت ایران منتقل شده و ایران می‌تواند در راستای این ساز و کار غیر از دارو و غذا، کالاهای دیگری تامین کند، گفت: ولی آنها به تعهدات خود عمل نکردند و در همین چارچوب ایران به این نتیجه رسید که آنها قادر نیستند که به تعهدات خود عمل کنند و در همین راستا تصمیم گرفت تعهداتش را در برجام کاهش دهد.

نقوی حسینی با تاکید بر این‌که ایران همیشه از مذاکره و گفت‌وگو استقبال کرده ولی بر غیر قابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها تاکید دارد و در همین چهارچوب با آمریکا مذاکره‌ای نخواهد کرد، تاکید کرد: مسیر پیشنهادهای کشورهای اروپایی به ایران نیز نادرست است و آنها می‌خواهند ایران را وارد مذاکرات پیرامون مسائل جدیدی بکنند. در حالیکه ایران بارها گفته که در مورد مسائل جدید گفت‌وگو نخواهد کرد و در مورد اجرای برجام رایزنی خواهد داشت.

وی در خاتمه مصاحبه با رادیو گفت وگو با بیان اینکه برخی موضوعاتی که اروپایی‌ها مطرح می‌کنند از جمله مسائل موشکی و توان دفاعی ایران به هیچ وجه قابل دفاع نیست،اظهار کرد: با توجه به رویه‌ای که اروپایی‌ها در پیش گرفته‌اند بعید می‌دانم مذاکراتی که در حال انجام است به نتیجه برسد مگر اینکه آنها روندشان را عوض کنند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند