رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

ظهره وند: هدف اروپا از طرح 4ماده ای، مهار قدرت ایران در منطقه است

سفیر پیشین ایران در ایتالیا باانتقاد از طرح 4ماده ای اروپایی ها برای مذاکره ایران و آمریکا گفت: رویکرد کلی غربی ها مهار مزیت های نسبی ایران است، مزیت هایی که باعث شده تهران در حال حاضر به یک قدرت بزرگ منطقه ای تبدیل شود.

1398/07/13
|
13:30

ابوالفضل ظهره وند، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه طرح 4 ماده اروپایی ها که اخیراً مفاد آن در رسانه ها مطرح شده است در راستای تامین خواسته های آمریکایی‌ها و ادعای آنها مبنی بر اینکه برجام کامل نیست ،می باشد، ادامه داد: در این طرح اروپایی ها تلاش کرده اند که موضوعات دیگری غیر از مسئله هسته‌ای ایران از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای را نیز مطرح کنند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه غربی ها در این طرح ظرفیت های ایران را هدف قرار داده اند و تلاش دارند تا تهران را در طراز مدنظر خود تعریف کنند، افزود: «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه که در واقع به نوعی پیشگام مذاکرات ایران و اروپا است، تلاش دارد از وضعیت آشفته ترامپ در آمریکا استفاده کند و این طرح را به ترامپ بفروشد تا از این طریق امتیازاتی را از آمریکایی‌ها برای حل مشکلات داخلی کشورش دریافت کند.

ظهره وند با بیان اینکه اروپایی‌ها از اینکه ایران تبدیل به یک قدرت منطقه ای شده است ، ناراحت هستند و در این طرح تلاش کرده اند که مزیت های نسبی و ظرفیت‌های ایران در منطقه را به نوعی مهار کنند، ادامه داد : در واقع همان شیطنت هایی که در برجام از سوی غربی‌ها به وجود داشت در این طرح 4 ماده ای نیز وجود دارد.

این دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید مجدد بر اینکه اروپایی‌ها می‌خواهند این طرح را به واشنگتن بفروشند و از این طریق امتیازاتی از آمریکا بگیرند،تصریح کرد : در این طرح وجود بده و بستان بین اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها مشهود است.

ظهره وند در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه غربی‌ها می‌گویند هنجارهای ایران با هنجارهای ما یکسان نیست و با این بهانه و با مطرح کردن برخی از طرح‌های تحمیلی به دنبال استحاله سازی ایران هستند،افزود : ما باید توجه کنیم که ما هر قدمی که در راستای تأمین خواسته‌های اروپایی‌ها و غربی‌ها بر می‌داریم آنها یک مطالبه جدیدی را مطرح می‌کنند چرا که هدف اصلی آن ها فروپاشی جمهوری اسلامی ایران است .

دسترسی سریع
رویداد