صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان این که تولید مسکن در کشور متناسب با تقاضای موجود در کشور نیست تصریح کرد: تولید مسکن اجتماعی می تواند بخشی از نیاز مسکن طیف هدف کشور را تامین کند.

فرشید پورحاجت، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان این که در طی این سالها برنامه ریزی های انجام شده در حوزه مسکن در کشور، اجرایی نشده است، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور وضعیت تولید در کشور در تنگنای جدی قرار گرفته است و متاسفانه برنامه ای برای تقویت بنگاه‌های تولیدی و همچنین حمایت از فعالان حوزه تولید مسکن در کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه نتیجه این سیاست ها باعث افزایش بیش از اندازه قیمت مسکن در کشور شده است ادامه داد : در حال حاضر شرایط به گونه ای است که مردم برای تامین مسکن که یکی از مهمترین کالاهای زندگی آنهاست با شرایط کاملا از سختی روبرو هستند.

پورحاجت با اشاره به کاهش قدرت نقدینگی مردم و عدم اجرای سیاست های مناسب در حوزه مسکن ادامه داد: در حال حاضر میزان تولید مسکن در کشور متناسب با تقاضای موجود در جامعه نیست و این روند باعث شده که حتی برخی از مردم دیگر توان اجاره مسکن در کلانشهرها را نداشته باشند.

پور حاجت در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اقدامات شهرداری تهران جهت ساخت «مسکن اجتماعی» افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته نهادهایی چون شهرداری در ساخت مسکن از جمله مسکن اجتماعی نقش موثری دارند و در این راستا شهرداری تهران نیز می تواند اقدامات مناسبی را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید بر روی توان بخش خصوصی در خورده مسکن سرمایه‌گذاری جدی کند و به توانمندی‌های این بخش توجه ویژه‌ تری داشته باشد، خاطرنشان کرد : چند سال پیش شاهد ساخت مسکن مهر در کشور بودیم ، مسکن مهر این زمینه را فراهم کرد که حدود 2 میلیون نفر در کشور صاحبخانه شوند اگرچه به این پروژه انتقادهای جدی وجود دارد ولی ما میتوانیم با رفع نواقص و ایرادهای آن این پروژه را در قالب پروژه مسکن اجتماعی ادامه دهید و از ظرفیت بخش خصوصی برای تولید انبوه مسکن استفاده کنیم.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن