رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: تاثیر محدودیت فروش نفت بر بودجه99 چیست؟

لاهوتی گفت: منابع درآمدی و نقدینگی بودجه مشخص است اما بودجه امسال شرایط متفاوتی دارد زیرا در سال های96 و97 سالانه دومیلیون 500 الی 600هزار بشکه نفت به فروش می رساندیم اما در سالجاری این امکان وجود ندارد.

1398/08/01
|
11:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تدوین لایحه بودجه سال 99 با مهندس مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مهرداد لاهوتی در آغاز درباره این موضوع که بودجه سال 99 به صورت دوسالانه است، تصریح کرد: بودجه به صورت سالانه است و نمی توان بودجه دو سال آینده را پیش بینی کرد اما رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره بودجه سال تذکر دادند با توجه به شرایط خاصی که کشور دارد، بودجه به گونه ای تصویب شود که بتوانیم افق سال بعد آن را نیز پیش بینی کنیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه بودجه به صورت یک ساله بسته خواهد شد، عنوان کرد: منابع درآمدی و نقدینگی بودجه مشخص است اما بودجه امسال شرایط متفاوتی دارد زیرا در سال های 96 و 97 سالانه دو میلیون 500 الی 600 هزار بشکه نفت به فروش می رساندیم اما در سال جاری امکان این میزان فروش نفت وجود ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: با توجه به محدودیت ها در فروش نفت، باید در منابع درآمدی بر منابع غیر نفتی تکیه شود اما این بدان معنا نیست که بودجه را بدون نفت ببندیم و اساسا این مسئله امکان پذیر نیست و باید به مرور زمان وابستگی بودجه به نفت را از بین ببریم.

وی درباره منابع جایگزین نفتی اظهار کرد: منابع مالیاتی به ویژه مالیات های معوقه، فروش اموال و واگذاری پروژه های عمرانی و برخی دیگر از اقدامات می تواند به عنوان منابع درآمدی در بودجه در نظر گرفته شود. دولت حدود 100 هزار میلیارد تومان منابع درآمدی معوقه مالیاتی دارد که باید این منابع تعیین تکلیف شود.

لاهوتی با تصریح بر اینکه بودجه سال 99 از حساسیت های خاصی برخوردار است، بیان کرد: تسویه های بودجه در حدود 100 هزار میلیارد تومان خواهد بود و این میزان عدد باید تامین شود. بخشی از آن باید با اصلاح قیمت حامل های انرژی صورت بگیرد که می تواند به مرور زمان این کار انجام شود.

وی تصریح کرد: بخشی از هزینه های جاری دولت اجتناب ناپذیر است؛ در سال 96 حدودا 253 هزار میلیارد تومان و سال 97 حدود 276 هزار میلیارد تومان هزینه های جاری بودند و اگر قرار باشد این هزینه های جاری ادامه پیدا کند، شاهد بهبود شرایط نخواهیم بود و باید برای این مسئله یک ساز و کار تعیین شود.

دسترسی سریع
رویداد