رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: درآمدهای جدید باید جایگزین نفت شود

حسینی درباره اقداماتی که برای تحقق بودجه غیر نفتی باید صورت بگیرد اظهار داشت: باید درآمدهای جدیدی که ظرفیت های آنها در کشور وجود دارد را احصاء و جایگزین درآمدهای نفتی کنیم.

1398/08/08
|
13:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص شیوه های اداره ارزان تر دولت با استفاده از درآمدهای پایدار غیر نفتی با کیومرث فتح الله کرمانشاهی کارشناس مسائل اقتصادی و دکتر حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کیومرث فتح الله کرمانشاهی با بیان تنظیم بودجه بر اساس درآمدهای غیر نفتی یک فرصت بر اساس اعمال تحریم ها است، گفت: اگر این اتفاق بیافتد قطعا بسیار میمون و مبارک است. همیشه اعلام کردیم نفت یک کالای سیاسی است و یک روز بالاخره به پایان می رسد و برای نسل های آینده باید باقی بماند و اگر درآمدی نیز از این راه ایجاد شد برای تقویت زیرساخت های کشور باید استفاده شود. همچنین طبیعتا درآمدهای نفتی سهم صندوق توسعه ملی است و خرج مصارف خودش خواهد شد.

وی افزود: طبق نظر کارشناسان بودجه غیر نفتی قرار است از طریق درآمدهای مالیاتی و درآمدهای حاصل از صادرات غیر نفتی تامین شود. البته بخش هایی از کشور مالیات پرداخت نمی کنند و تنها بخش حقوق بگیر کشور به راحتی مالیات پرداخت می کند و بنابراین باید به سمت جلوگیری از فرار مالیاتی حرکت کنیم.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اسناد بالادستی و سیاست های ابلاغی درباره اقتصاد و ضرورت افزایش صادرات غیر نفتی اظهار کرد: متاسفانه هر زمان از نفت نا امید شده ایم به سراغ صادرات غیر نفتی آمده ایم در حالی که باید در این زمینه یک سیاست گذاری طولانی مدت و هدفمند صورت گیرد.

در ادامه حسینی با ابراز امیدواری از این موضوع که بودجه سال آینده به گونه ای تنظیم خواهد شد که درآمدهای نفتی در هزینه های جاری دولت صرف نشود، اظهار کرد: این موضوع یکی از سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و همچنین یکی از برنامه های چهارم تا ششم توسعه است که تا کنون دولت به آن جامه عمل نپوشیده است.

وی بیان کرد: امیدوار هستیم در سال 99 با اصلاحی که دولت به دنبال آن است، بتوانیم درآمدهای پایداری را برای اداره کشور بر اساس قواعد قابل اعتماد پیش بینی کنیم و نباید اقدامات هیجانی داشته باشیم و درآمدها را افزایش دهیم اما در اصل، وصول نشوند و انتظارات هزینه ای در بودجه باعث بروز مشکل گردد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اقداماتی که برای تحقق بودجه غیر نفتی باید صورت بگیرد اظهار کرد: باید درآمدهای جدیدی که ظرفیت های آن ها در کشور وجود دارد را احصاء و جایگزین درآمدهای نفتی کنیم و برای رسیدن به این مهم باید قوانینی در این خصوص اعمال شود. همچنین باید هزینه های جاری کشور را شفاف و واقعی کنیم و از هزینه های گزافی که عموما ناشی از موازی کاری در دستگاه های اجرایی است، پرهیز شود.

وی به درآمدهای مالیاتی به عنوان یکی از درآمدهای جایگزین نفت اشاره و عنوان کرد: درآمدهای مالیاتی اگر به همین منوال پیش رود و فقط مبلغ را افزایش دهیم، فایده ای ندارد و این ظرفیت در اقتصاد کشور وجود ندارد که بتوان با مالیات وصولی فعلی کشور را اداره کرد. برخی از کارشناسان سهم مالیات از تولید ناخالص ملی را اندک می دانند اما حقیقت آن است با شرایط فعلی اقتصاد نمی توان نرخ پایه مالیاتی را افزایش داد.

حسینی به فرارهای مالیاتی نیز اشاره کرد و افزود: با ساز و کارهای موجود نمی توان فرار مالیاتی را از بین برد. البته رئیس سازمان مالیاتی کشور اعلام کرد بر اساس پیگیری هایی که از محل حساب اشخاص حقیقی و حقوقی کرده، توانسته حدود 7هزار میلیارد تومان افزایش وصول درآمد را در حوزه مالیاتی داشته باشد اما این عدد کافی نیست.

دسترسی سریع
رویداد