رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

روح اله قاسمیان: دولت دمشق، مبارزه با تروریسم را همزمان با ثبات سیاسی پیش می برد

یک کارشناس مسائل غرب آسیا،اظهار کرد : دولت سوریه در کنار مبارزه با تروریسم و تلاش برای پاکسازی کلی این کشور از وجود گروه‌های تروریستی و تکفیری در صدد است که ثبات سیاسی را نیز در این کشور به صورت کامل ، حاکم کند.

1398/08/12
|
16:45

روح الله قاسمیان، در مصاحبه با برنامه « رویداد» رادیو گفت وگو ، با بیان اینکه در نبرد میدانی مبارزه واقعی علیه تروریسم، محور مقاومت و دولت سوریه حضور دارند، ادامه داد: گروه‌های تروریستی همچنان در سوریه فعال هستند ولی دارای قدرت دو الی سه سال پیش نیستند.

وی با بیان اینکه برخی از گروه‌های تروریستی همچنان در شمال شرق سوریه و منطقه ادلب فعالیت دارند ،خاطرنشان کرد: بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه اعلام کرده که دولتش دست از تلاش برای پاکسازی کامل سوریه از وجود تروریست ها و حفظ تمامیت ارضی این کشور بر نخواهد داشت.

قاسمیان با اعتقاد بر اینکه در حال حاضر نمی‌توان گفت آرامش صددرصدی در سوریه حاکم است، افزود : همانطور که اشاره شد در برخی از نقاط این کشور همچنان برخی از گروه های تروریستی حضور دارند و در برخی مناطق نیز امنیت به صورت نسبی حاکم است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی نمی توانیم صحبت از وجود امنیت و ثبات کامل در سوریه کنیم، افزود : ولی در مجموع تروریست‌ها قدرت قبلی را در سوریه ندارند و دولت دمشق در کنار مبارزه با تروریسم تلاش دارد که ثبات سیاسی را نیز در این کشور گسترش دهد.

وی همچنین در مورد فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی سوریه نیز خاطرنشان کرد: دولت سوریه در سال 2014 اعلام کرد که مشکلی برای برگزاری انتخابات ندارد و در سال 2012 نیز بشار اسد دستور اصلاح قانون اساسی این کشور را صادر کرد اما این موضوع در آن مقطع به خاطر حجم زیاد تروریسم و خشونت در سوریه مجالی برای محقق شدن پیدا نکرد.

قاسمیان با بیان اینکه چند ماهی است که با همکاری ایران، روسیه، ترکیه و سازمان ملل و با مشورت دولت سوریه کمیته تدوین قانون اساسی این کشور تشکیل شده است و این کمیته تلاش دارد که از طریق مذاکرات سوری _سوری در قانون اساسی این کشور و همچنین قانون انتخابات آن تغییراتی را ایجاد کند، ادامه داد :انتظار می رود با پایان فعالیت گروه های تروریستی در سوریه، روند تدوین قانون اساسی در این کشور نیز تسریع شود تا هر چه زودتر زمینه برای برگزاری انتخابات فراهم شود.

وی با بیان اینکه انتظارات گروه های مختلف در سوریه و همچنین دخالت برخی از کشورهای خارجی از جمله موانع پیش روی فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی سوریه است ، خاطر نشان کرد : اما خوشبختانه علیرغم برخی از اختلافات ،تمام گروه های سیاسی سوریه بر حفظ تمامیت ارضی این کشور و اهمیت اصلاح قانون اساسی آن تاکید دارند ولی مسئله مورد بحث این است که مکانیزم اصلاح این قانون و نحوه حضور گروه‌های مختلف سوری در قدرت چگونه باشد ، تاکنون مدل های مختلفی در ارتباط با چینش قدرت در دولت آتی سوریه مطرح شده است، ولی در نهایت باید منتظر ماند و مشاهده کرد که گروه های مختلف سوری سرانجام بر روی چه مدل و مکانیزمی توافق می کنند.

دسترسی سریع
رویداد