رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

علیرضا محرابی: تلاش عربستان برای سوق دادن ایران پای میز مذاکره

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، اظهار کرد :عربستانی‌ها و آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با مطرح کردن برخی از ادعاهای غیرواقعی علیه تهران و اعمال فشار حداکثری ،ایران را به سمت میز مذاکره با آمریکا در موقعیت ضعف و انفعال بکشانند.

1398/09/20
|
14:33

علیرضا محرابی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت وگو ، در مورد گزارش اخیر سازمان ملل متحد مبنی بر این که در حمله به آرامکو از تسلیحات نظامی متعلق به ایران استفاده نشده است، گفت: عربستان سعودی در چند وقت اخیر در موضوع جنگ یمن ،در موقعیت ضعف قرار گرفته است و در همین ارتباط به دنبال این بود که به نوعی با طرح برخی از ادعاها پای ایران را نیز به موضوع جنگ یمن باز کند ،به نحوی که در همین چارچوب علیرغم اینکه تهران اصرار داشت در حمله به آرامکو نقشی نداشته است ، این ادعا را مطرح کرد که این حمله با دخالت ایران صورت گرفته است‌.

وی با بیان اینکه در همان مقطع یمنی ها نیز خود اعلام کردند با تکیه بر توانمندی خود این حمله را انجام داده‌ند و ایران در این قضیه نقشی نداشته است ، خاطرنشان کرد: گزارش اخیر سازمان ملل متحد مهر تاییدی بر مسائل مطرح شده از سوی ایران و یمنی ها در ارتباط با حادثه آرامکو بود .

محرابی با بیان اینکه یمنی ها از لحاظ توانمندی دفاعی به جایگاهی رسیده اند که توان تاثیرگذاری بر محیط جزیره عرب را دارند در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطر نشان کرد: ما امروز در خاورمیانه تاکید بر این داریم که باید تمام کشورهای منطقه با سیاستهای مستقلانه خود در راستای ایجاد امنیت در منطقه نقش آفرینی کنند این درحالی است که برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان، اصرار بر حضور قدرت های فرامنطقه از جمله آمریکا در این منطقه دارند .

وی با بیان اینکه گزارش سازمان ملل متحد فصل الخطابی بر فشارهای آمریکا ،عربستان و رژیم صهیونیستی بر علیه ایران نخواهد بود ،افزود : آنها فشارهای خود علیه ایران را ادامه خواهند داد تا از این طریق تهران را مجبور به حضور در پای میز مذاکره در موضع ضعف کنند .

این کارشناس مسائل بین‌الملل بااشاره به وضعیت روابط ایران و عربستان در حال حاضر تصریح کرد : دو کشور در موقعیت جنگ سرد قرار دارند و علیرغم ادعاهای سعودی‌ها ایران وارد فاز جنگ گرم با عربستان نشده و در حادثه آرامکو نقشی نداشته است چرا که این موضوع نفعی برای تهران ندارد.

دسترسی سریع
رویداد