صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به سفر اخیر روحانی به ژاپن گفت: این سفر دستاوردهایی برای کاهش فشارهای اقتصادی علیه ایران داردچراکه رئیس جمهور اعلام کرد ما از هر روزنه ای برای حل مشکلات باغرب استفاده می‌کنیم وژاپن یکی از این روزنه‌هاست.

محمد علی بصیری ، در مصاحبه با برنامه" رویداد "رادیو گفت وگو، با بیان این که ژاپن با توجه به نوع تعاملش با ایران و آمریکا و جایگاهی که در شرق آسیا دارد در شرایط فعلی می‌تواند دریچه‌ای را برای مذاکرات بین ایران و واشنگتن ایجاد کند، تصریح کرد : ژاپن خود پیش از این در حدود 40 الی 50 سال پیش تجربه تقابل با آمریکا را داشته است و می‌تواند از تجربه در راستای کاهش این تنش استفاده کنند.

وی با بیان این که به دلیل وابستگی اقتصادی کشورهای شرق آسیا از جمله ژاپن به انرژی منطقه‌ای خلیج فارس، تنش در این منطقه به ضرر آنهاست و در همین راستا ژاپن به دنبال کاهش تنش در منطقه است،افزود : از دیگر سو به نظر می‌رسد که ترامپ رئیس جمهور آمریکا به نخست وزیر ژاپن اعتماد دارد و توکیو با استفاده از این اعتماد می‌تواند در راستای کاهش تنش بین تهران و واشنگتن نقش ایفا کند.


این کارشناس مسائل بین المل با اشاره به سفر رئیس جمهور به مالزی پیش از سفر به ژاپن خاطر نشان کرد: مالزی و ژاپن هر دو عضو آسه‌آن هستند و کشورهای عضو آسه‌آن روابط خوبی از نظر اقتصادی با ایران دارند و تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث ایجاد مشکلاتی برای برخی از کشورهای عضو این اتحادیه شده است چنان که نخست وزیر مالزی نیز اعلام کرده که این تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث مشکلاتی برای کشورهای دیگر شده است.

بصیری با اشاره به تلاش آمریکا برای اعمال فشار حداکثری به ایران گفت: نشست‌ها و مذاکرات صورت گرفته در جریان سفر رئیس جمهور به ژاپن به احتمال زیاد دستاوردهایی را برای کاهش فشارهای اقتصادی به ایران به همراه داشته است، چرا که رئیس جمهور بعد از دیدار با مقامات ژاپن در توییتر خود نوشت که ایران از هر رزونه‌ای برای حل مشکلات خود با غرب استفاده می‌کند و ژاپن یکی از این روزنه‌های خوب است.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: باید امید داشت که در جریان این سفر در حوزه‌های تجاری و اقتصادی و حتی موضوع برجام توافقاتی صورت گرفته باشد.

مرتبط با این خبر

  • ایران، روسیه و ترکیه به زودی به قطب تجاری در منطقه تبدیل می شوند

  • احتکار در شرایط کنونی کمک به دشمن است +صوت

  • بازگشت پول نفت در هاله ای از ابهام...

  • سایه سنگین دلار برسر معاملات اقتصادی ایران و اروپا +صوت

  • جهان امریکا را به سخره خواهد گرفت...

  • از قوای سه گانه خیری به مردم نمی رسد

  • ذخیره داروی وارداتی برای یکسال و نیم آتی الزامی است

  • ایران؛ یکی از ارزان ترین کشورهای توریست پذیر در دنیا

  • شرکت های کوچک اروپایی؛ آخرین امید در پسابرجام؟!

  • یک نماینده مجلس: تحریم ها منجر به کاهش تولید خودرو شده است