صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه امریکایی ها از طریق مکانیزم های قانونی خاک عراق را ترک نخواهند کرد، گفت: اگر دیپلماسی بدون ابزار نظامی باشد، عملا ساز و کار خود را از دست خواهد داد.

سیدمحمد امین آبادی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "رویداد" در رابطه با اهمیت سیاسی ابلاغ مصوبه خروج نیروهای تروریستی امریکا از عراق اظهار کرد: «مصوبه پارلمان نشان دهنده عزم دولت و نهادهای سیاسی عراق برای اخراج این اشغالگران از خاک عراق است و این همان هدفی بود که سردار سلیمانی و همرزمانشان درپی آن بودند.»

وی ادامه داد: «این مصوبه ساز و کار خروج را بر عهده دولت گذاشته و آنطور که از اخبار مشخص است دولت عراق به شدت دنبال اجرای این قضیه است.»

امین آبادی با اشاره به تماس تلفنی عادل عبدالمهدی با رئیس جمهور فرانسه گفت: «تمام وزارتخانه های عراق درپی تسریع سرانجام خروج نیروهای امریکایی هستند.»

وی ادامه داد: «اگر امریکایی ها مصوبه پارلمان را قبول نکنند، از منظر حقوقی نیروی اشغالگر محسوب شده و تمام گروه های مقاومت و مردم عراق بعنوان یک اشغالگر با آنان برخورد خواهند کرد.»

امین آبادی با بیان اینکه مصوبه برای لازم الاجرا شدن باید به تایید دادگاه فدرال عراق برسد، افزود: «اخراج یک کشور اشغالگر کار ساده ای نیست و اگر این مکانیزم -به شرط ایجاد صفی مشترک در عراق-، این پروسه شاید تا یکسال آینده نهایی شود.»

وی خاطرنشان کرد: «از لحظه ای که پارلمان عراق این مصوبه را گذراند، ترامپ ابتدا دست به تهدید زد. سپس مسئله تحریم را مطرح کرد و در مرحله بعدی سناتورهای جمهوری خواه اعلام کردند امروز زمان تجزیه عراق فرا رسیده است و ظاهرا چند دستگی در پنتاگون بوجود آمده است.»

امین آبادی افزود: «امریکا تصور نمی کرد ترور سردار سلیمانی این ابعاد و تبعات را داشته باشد. این ها در برابر این موج یکدیگر را در داخل امریکا متهم می کنند. چون انتظار این واکنش گسترده در حوزه مقاومت و جهان اسلام را نداشتند.»

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: «امریکایی ها هرگز از طریق مکانیزم های قانونی خاک عراق را ترک نخواهند کرد و به غیر از مقاومت و مردم و احزاب عراقی و نیز فشار عملی ملموس [راهکار دیگری وجود ندارد].»

امین آبادی افزود: «امروز یک جریان رسانه ای حاشیه ای مردم را از جنگ می ترساند؛ در حالیکه جنگ اتفاق افتاده است. سردار سلیمانی و نفر دوم جریان مردمی عراق توسط امریکایی ها ترور شده و ترامپ مسئولیت را بر عهده گرفته. اگر جریان مقاومت در این مرحله پاسخی قاطع ندهد، این روند تسلسل وار و بصورت اشتباه از سوی امریکا دنبال می شود و ماه ها و سال های بعد بطور مرتب از این اخبار خواهیم شنید.»

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود