رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس حقوق بین الملل: اقدام آمریکا نامشروع و انتقام ایران قانونی و مشروع بود

ساعد وکیل اظهار داشت: اقدام متقابل ایران به آمریکا از هر نظر قانونی و مشروع است.

1398/10/18
|
17:15

برنامه " رویداد " ویژه انتقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آمریکا و ابعاد حقوقی آن و در ارتباط تلفنی با دکتر امیر ساعد وکیل عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس حقوق بین الملل از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

ساعد وکیل در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: ترور هدفمند سردار شهید سلیمانی بر اساس حقوق بین الملل هیچ گونه وجاهتی نداشت.

وی افزود: اگر این اقدام را به عنوان قتل هدفمند تلقی کنیم طبق قوانین داخلی ایالات متحده آمریکا و موازین بین الملل، یک دولت حق هیچ گونه حمله نظامی نسبت به هیچ مقام نظامی رسمی دولت دیگر به ویژه در خاک کشور ثالت را ندارد.

کارشناس حقوق بین الملل ادامه داد: اما اگر این اقدام را به عنوان دفاع از خود، که مقامات ایالات متحده ادعا کردند بدانیم هیچ گونه حمله مسلحانه ای براساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد اتفاق نیفتاده که برای ایالات متحده حق دفاع مشروعی را ایجاد کند بنابراین هیچ گونه مبنای حقوقی بین المللی در این اقدام آمریکا متصور نبوده و صددرصد نامشروع است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به دو روش آمریکا برای تبرئه خود از این جنایت گفت: با تمام تلاش های آمریکایی ها اما "حمله پیشگیرانه " هیچ گونه وجاهتی از نظر حقوق بین الملل پیدا نکرد، درمورد "حمله پیش دستانه" نیز باید گفت که با فرض اینکه آمریکا تهدید علیه منافع کشورش و یا اتباع خود را اثبات کند اما با توجه به سفر رسمی سردار سلیمانی و دعوت رسمی عراق از او آمریکا هیچ سند و مدرک و دلیلی برای این موضوع هم ندارد.

ساعد وکیل در پاسخ به این سوال که آیا اقدام ایران مشروع بود یا خیر؟ گفت: اگر اقدام ایالات متحده آمریکا علیه فرمانده سپاه قدس را یک حمله مسلحانه بدانیم طبق ماده 51 منشور، دفاع امروز ایران مشروع بود اما اگر این کار را یک ترور و قتل هدفمند بدانیم و به عنوان عمل متخلفانه شناخته شود ایران می تواند عمل متقابل را کمتر از جنگ و اقدام نظامی با دامنه گسترده انجام دهد که بنابراین در هر دو حالت اقدام متقابل ایران قانونی و مشروع است.

دسترسی سریع
رویداد