رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل در مجلس: با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس گفت: سال گذشته به محصول برنج و چای توجه شد و قیمت برنج داخلی گران شد این باعث شد تا کشاورزان دلگرم شدند و تولید در این زمینه افزایش پیدا کرد.

1396/02/23
|
09:50

برنامه "بهارستان" رادیو گفتگو با موضوع “نگاهی به شعار سال اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال " با حضور ذبیح نیکفر نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.
ذبیح نیکفر با تاکید بر اینکه در مسیر تحقق شعار سال قرار داریم، در عین حال گفت: متاسفانه در کشور فقط شعار سال را تکرار می کنند و عمل نمی کنند ولی امیدواریم که عملا تولید و اشتغال را مورد توجه قرار دهیم. اقداماتی صورت گرفته ولی در خور آنچه که رهبر معظم انقلاب فرمودند و در خور شان مردم ایران و امکاناتی که در کشور وجود دارد، نیست.

وی به موانع موجود در رونق گرفتن تولید پرداخت و عنوان کرد: آنچه که در حوزه های مختلف می بینیم، خصوصا در مناطق شمالی کشور امکانات فراوانی در عرصه کشاورزی برای تولید و اشتغال است اما از این ظرفیت ها استفاده بهینه نمی شود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل با اشاره به تاثیر حمایت از تولید داخل بر ایجاد اشتغال گفت: سال گذشته به محصول برنج اندکی توجه شد و وقتی قیمت برنج داخلی گران شد باعث شد تا اشتغال و تولید در حوزه تولید برنج افزایش پیدا کند و برخی از شالیزارهایی که رها شده بودند، مجددا آباد شد، اندکی توجه به چای شد و کشاورزان ما دلگرم شدند و تولید در این زمینه افزایش پیدا کرد. البته نزولات آسمانی و باران به موقع و مساعد بودن هوا هم به ما کمک کرد ولی حمایت دولت هم موثر بود، انتظار این است که عنایت بیشتری شود.

نیکفر در خصوص راهکارهایی که سبب ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی می شود، اظهار داشت: اگر برای اشتغال و تولید داخل نگران هستیم، افزایش قیمت قابل توجه چای و حمایت از تولیدکنندگان چای می تواند به تولید و اشتغال کمک کند در بحث برنج هم همین طور. عوارض گمرکی که برای واردات برنج است اگر از الان افزایش در عوارض داشته باشیم

کشاورزان امیدوارتر و مطمئن تر وارد عرصه های تولید برنج می شوند و می توانند به اشتغال و تولید و اقتصاد مقاومتی کمک کند و به عبارت دیگر ضریب امنیت غذایی ما را بالا ببرد.

وی با اشاره به امنیت غذایی بیان داشت: در کشورهایی که صنعتی هستند ابتدا به امنیت غذایی خودشان توجه دارند. با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد. صنایع ما هم باید صنایع تبدیلی باشد و صنایعی را دنبال کنیم که به تولید اشتغال در امر کشاورزی و امنیت غذایی کمک کند.

علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
رویداد