صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به دغدغه هایی آمریکا در عراق گفت : یکی از دغدغه های دولت واشنگتن در مورد عراق ، افزایش نفوذ ایران در این کشور عربی است.

علی رضوان پور ، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو، با اشاره به روابط کنونی ایران و عراق اظهار کرد : ایران و عراق به عنوان دو کشور دوست و همسایه، متحد استراتژیک یکدیگر محسوب می شوند و این اتحاد همچنان ادامه خواهد داشت و در همین چارچوب آمریکایی ها از افزایش نفوذ ایران در عراق نگران هستند.

وی همچنین با بیان اینکه آمریکایی ها نگران هستند که اگر جنگ های داخلی و قومیتی در عراق به صورت مستمر ادامه پیدا کند، این موضوع بر روی منافع آمریکا در عراق تاثیر منفی بگذارد، ادامه داد: بعد از ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی، پارلمان عراق در جلسه خود ، مصوبه ای را با اکثریت آرا تصویب کرد مبنی بر اینکه باید نیروهای نظامی آمریکا هرچه زودتر از عراق خارج شوند، مردم عراق نیز برای اجرای این مصوبه مصر هستند چنان که نیروهای مقاومت در عراق اعلام کرده اند که در حال حاضر مهمترین گزینه استراتژیک شأن زمینه سازی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.

وی با بیان این که آنها در همین چارچوب اعلام کرده‌اند اقدامات میدانی نیز انجام خواهند داد و تمام تحرکات نیروهای آمریکایی در عراق را تحت نظر دارند، افزود : شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس نیز در هنگام حیات تمام تحرکات نیروهای آمریکایی در منطقه را زیر نظر داشتند و از اطلاعات لازم در این زمینه برخوردار بودند .

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نیروی مقاومت در عراق تاکید دارد که تنها گزینه در حال حاضر برای آمریکایی ها در عراق، خروج نیروهای نظامی این کشور است به راهپیمایی میلیونی چندی پیش مردم عراق در این زمینه اشاره کرد و گفت : مردم عراق نیز با مشارکت میلیونی خود در این راهپیمایی تاکید کردند که باید نیروهای نظامی آمریکا از عراق خارج شوند و این یکی از مطالبات اصلی آنها است .

رضوان پور ، با بیان اینکه آمریکایی‌ها نیز خود می دانند که به دلیل حضور گروه‌های متعدد قومی و مذهبی در عراق، جامعه عراق جامعه ای ملتهب است و آنها نمی‌توانند به صورت یکجانبه در امور عراق تاثیر گذار باشند ، تصریح کرد : در همین چارچوب باید دید که در آینده آمریکایی‌ها از چه استراتژی برای پیشبرد اهداف خود در عراق استفاده خواهند کرد .

وی در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که آمریکایی ها بخواهند نیروهای انگلیسی را جایگزین خود در عراق کنند، اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و مشکلاتی که با آن روبه‌رواست آنها نمی‌توانند جایگزین آمریکایی‌ها در عراق شوند، در واقع انگلیسی ها توان این کار را ندارند .

وی تاکید کرد : به نظر می رسد یکی از راهکارهای پیشروی آمریکایی ها در عراق این است که سازو کار گفت و گو های چندجانبه با حضور کشورهای منطقه فراهم کنند، تا این زمینه فراهم شود که مردم عراق خود سرنوشت آینده کشورشان را تعیین کنند.

مرتبط با این خبر

  • عملکرد جزیره ای نهادهای فرهنگی در حوزه روایت گری دفاع مقدس

  • حمایت دولت از ورود بخش خصوصی به حوزه روایتگری دفاع مقدس

  • نهادهای متولی در تولید آثار روایی دفاع مقدس همسو عمل کنند

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود

  • اگر به مافیای پشت پرده قاچاق کالا و ارز نپردازیم امیدی به توفیق در این حوزه نیست

  • زنان پیش قراولان تغییر در وضعیت اقتصادی هستند

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم