رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس : قرار گرفتن ایران در لیست سیاه« FATF» ثاثیری در مراودات مالی کشور ایجاد نمی‌ کند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، مدعی شد: قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF ثاثیری در مراودات مالی کشور ایجاد نمی‌کند.

1398/12/06
|
15:28
|

سید حسین نقوی حسینی، در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با بیان اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی برای رفع ابهاماتی که از سوی FATF مطرح شده بود گام های مثبتی برداشته و قوانینی را در زمینه مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم تصویب کردند، افزود : پس از این موضوع، مجمع تشخیص مصلحت نظام با بررسی های کارشناسی که انجام داد به این جمع بندی رسید که پیوستن ایران به لوایح چهارگانه ای که در این زمینه مطرح است به نفع کشور نیست.

وی با بیان اینکه تصویب لوایح چهارگانه مربوط به اقدام سازوکار مالی FATF در زمانی مطرح شد که تازه برجام به امضا رسیده بود، آمریکایی ها همچنان در برجام بودند، تحریم های ثانویه علیه ایران لغو شده بود و اروپایی ها قصد داشتند به تعهدات خود عمل کنند و عدم پیوستن بهFATF یکی از موانع تحقق این موضوع بود ، تصریح کرد: وقتی آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و تحریم های ثانویه را بار دیگر علیه ایران اعمال کردند ، شاهد عدم همکاری کشورها با ایران در حوزه های مختلف از جمله در عرصه تبادلات مالی و بانکی به خاطر تحریم‌های ثانویه آمریکا بودیم و با توجه به این تحولات تصویب لوایح چهارگانه مربوط به FATF از اولویت کاری ایران خارج شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر چین یا عراق و یا روسیه در حوزه تعاملات پولی و بانکی با ایران دچار مشکل هستند این موضوع به خاطر تحریم‌های ثانویه آمریکا است نه موضوع FATF .

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه صحبت های خود با انتقاد از برخی اظهار نظرها در مورد تبعات قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF مدعی شد : ما باید واقعیت را بپذیریم وتلاش نکنیم با مطرح کردن برخی از مسائل و ایجاد جو احساسی ، بازار پولی و مالی کشور را تحت تاثیر قرار دهیم چراکه واقعیت این است که قرار گرفتن و یا نگرفتن ایران در لیست سیاه سازوکار مالی FATF تاثیری در مراودات مالی ایران ایجاد نمی‌کند چرا که تحریم های ثانویه آمریکا فوق FATF است .

وی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام این موضوع را درست تشخیص داد، گفت: پذیرش و تصویب لوایح چهارگانه FATF در شرایط موجود جز خود تحریمی حاصل دیگری برای کشور ندارد .

نقوی حسینی ادامه داد: هیچ کشوری به ما این پیشنهاد را نمی‌دهد که اگر شماFATF را بپذیرید و آن را تصویب کنید ما با شما مراودات پولی و بانکی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه اگر چین و روسیه نیز در مورد مسائل پولی و بانکی مشکلاتی در همکاری با ما دارند این مسئله به خاطر تحریم‌هاست گفت: ما بعد از موضوع تحریم ها توانستیم راهکارهای مناسبی برای مراودات خود پیدا کنیم و به نظرم در حال حاضر نیز باید به تصمیم مجمع احترام بگذاریم و اگر در همین چارچوب کنونی کار کنیم ، موفق تر خواهیم بود.

دسترسی سریع
رویداد