رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

فرزان شهیدی: بلند پروازی های اردوغان به بحران ادلب دامن زده است

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با انتقاد از عملکرد اخیر رئیس جمهور ترکیه در مورد تحولات اخیر در ادلب سوریه گفت: رجب طیب اردوغان با ماجرا جویی ها و بلند پروازی در سوریه باعث افزایش بحران در منطقه ادلب شده است.

1398/12/10
|
13:46

فرزان شهیدی ، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، با اشاره به آخرین تحولات صورت گرفته در عرصه میدانی سوریه به خصوص در منطقه ادلب و افزایش بحران در این منطقه اظهار کرد : این تحولات باعث شده که پرونده بحران سوریه با پیچیدگی های خاصی مواجه شود و تنش بین بازیگران در سوریه افزایش پیدا کند.

وی در مورد پیشروی‌های ارتش سوریه در منطقه ادلب نیز گفت: طبق ادعای ترکیه ، نیروی ارتش سوریه در ادلب، در منطقه ای پیشروی کرده که طبق توافق «سوچی» محل دیدبانی ارتش ترکیه بوده است از طرف دیگر ارتش سوریه معتقد است نیروهای تروریستی در آن منطقه که زیر نظر ارتش ترکیه هستند ، آتش بس را نقض کرده‌اند، در حالی که ترکیه ضامن آتش بس بوده است و چون این آتش‌بس بارها از سوی نیروهای تروریستی نقض شده است دولت سوریه تصمیم گرفته اقدام به پاکسازی این منطقه از حضور گروه‌های تروریستی کنند .

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد : در روز جمعه آقای« بشار جعفری» نماینده سوریه در شورای امنیت سازمان ملل در اظهاراتی گفت« به لحاظ قانونی ارتش سوریه این حق را دارد که در منطقه ادلب عملیات انجام دهد چرا که این منطقه متعلق به سوریه است و سوریه این اقدام را در راستای تمامیت ارضی خود انجام داده است. بنابراین به لحاظ حقوقی و قانونی ترکیه نمی‌تواند مدعی شود که چرا ارتش سوریه در منطقه ادلب در حال پیشروی است .

شهیدی با بیان اینکه بر اساس اعلام منابع خبری حمایتهای ترکیه از تروریست‌ها در منطقه ، همچنان ادلب ادامه دارد، خاطرنشان کرد : اخیراً ترکیه در پاسخ به عملیات انجام شده از سوی ارتش سوریه که منجر به کشته شدن تعدادی از نیروهای نظامی ترکیه شد حملاتی را به برخی از مناطق سوریه انجام داده است.

وی با بیان اینکه شخص رجب اردوغان با ماجراجویی و بلندپروازی هایش در سوریه دچار یک تنگناهای سخت شده است افزود: اردوغان از یک طرف اگر بخواهد وضعیت موجود را ادامه دهد و به حملات دولت دمشق واکنش نشان دهد با پاسخ شدید سوریه مواجه می‌شود و اگر بخواهد سکوت کند طرح های بلندپروازانه اش در مورد سوریه متوقف خواهد شد و باید منتظر سقوط ادلب و شکست تروریست‌های مورد حمایتش در این منطقه باشد.

دسترسی سریع
رویداد