رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نماینده منتخب مردم: آئین نامه و ساختار مجلس باید در دوره یازدهم تغییر کند

نماینده منتخب مجلس یازدهم اظهار کرد: در طی این سال ها، مجلس نتوانسته انتظاراتی که مردم و کشور از این نهاد دارند را برآورده کند و این نشان دهنده این است که باید تغییراتی در آیین نامه و ساختار مجلس ایجاد شود.

1399/02/09
|
09:00
|

محمود عباس زاده مشکینی ، در مصاحبه برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو ، با بیان اینکه انشالله هفتم خرداد سال جاری اولین روز کاری مجلس یازدهم خواهد بود، در ارتباط با لزوم ایجاد تغییراتی در نحوه ی مدیریت مجلس ظهار کرد : مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون اساسی دارای اختیارات گسترده ای است و وظایف سنگینی در حوزه تقنین و نظارت بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس به صورت مستقیم با آراء مردم انتخاب می‌شوند، افزود: کشور و مردم از نمایندگان مجلس انتظاراتی دارند ولی تاکنون این انتظارات برآورده نشده و این مسئله به خود مجلس باز می گردد .

وی با تاکید بر اینکه مجلس باید اصلاحات و ایجاد شفافیت را از درون خودش شروع کند ،خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد باید این موضوع با ایجاد اصلاحاتی در آیین نامه های مجلس آغاز شود .

عباس‌زاده مشکینی با بیان اینکه مجلس دارای ساختاری است که در طول سالها شکل گرفته است، افزود: ساختار سنگین مجلس ، نمایندگان را به صورت ناخودآگاه در مسیری قرار می‌دهد و شرایطی را به آنها تحمیل می‌کند که نمایندگان بعضا نمی‌توانند به نحو مناسبی در چارچوب تخصص و وظایف خود عمل کنند.

این نماینده منتخب مجلس یازدهم با تاکید بر این که در اولین فرصت باید آیین نامه مجلس بازبینی و بازمهندسی اساسی شود، تصریح کرد : تک تک نمایندگان باید در مورد عملکرد خود پاسخگو باشند، در حال حاضر مشاهده می کنیم که نمایندگان در پایان دوره خود عملکردی را به مردم حوزه انتخابیه خود ارائه می‌دهند ،مثلا می گویند که در این چهار سال این مقدار خیابان آسفالت شده یا فلان بیمارستان ساخته شده است اما هیچ نماینده ای در گزارش خود بیان نمی کند که در حوزه تقنین و نظارت چه کاری انجام داده است، چند سوال اساسی از وزرا ویا رییس‌جمهور پرسیده و یا در چندین تحقیق و تفحص مشارکت جدی و مهمی داشته است.

وی با تاکید بر اینکه باید در روند تحقیق و تفحص از سوی نمایندگان، اصلاحاتی ایجاد شود به نحوی که مردم در جریان نتایج این تحقیق و تفحص ها قرار بگیرند، افزود: در حال حاضر شاهد تحقیق و تفحص هایی هستیم که از مجلس نهم شروع شده ولی همچنان پایان نیافته و نتیجه آن مشخص نیست.

عباس زاده مشکینی در پایان صحبت‌های خود گفت: ساختار مجلس باید به نحوی باشد که نیروهای خوب و توانمند را سازماندهی کند ، به آنها نقش بدهد و از کارها و فعالیت‌های آنها بازخورد بگیرد.

دسترسی سریع
رویداد