رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

میرتاج الدینی در رادیو گفت وگو: ضعف مجلس دهم در قضیه ارزدولتی/ "سوت زنی" نباید به ضدتولید تبدیل شود

سازوکار مجلس یازدهم در برخورد با فساد، مسئله ای است که در گمانه زنی ها روندی مثبت را نمایان می سازد. مسئله ای که به زعم نمایندگان منتخب به نتیجه می رسد. حال باید دید مجلس آتی در شروع راه چه قدم هایی برخواهد داشت.

1399/02/21
|
12:15
|

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در مصاحبه با "رویداد" رادیو گفت وگو در اینباره اظهار کرد: قانون برای مبارزه با فساد موجود است. دستگاه های نظارتی مانند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات وظیفه مبارزه با فساد را دارند و مجلس باید در اجرا، مطالبه گری کند.

وی افزود: ابزار نظارتی در قانون داخلی مجلس برای مقابله با فساد مدیران و مسئولان روشن است. این ابزار باید بدرستی استفاده شود ولی تنها نگاهی ابزاری به آن می شود. یک نماینده با یک دستگاه اختلاف دارد و دست به تحقیق و تفحص می زند. اینگونه استفاده ابزاری ارزش تحقیقات را از بین می برد.

میرتاج الدینی با بیان اینکه تحقیق و تفحص باید در جایی استفاده شود که حقوقی از مردم ضایع شده باشد، گفت: مجلس دهم کارنامه قابل قبولی در این رابطه نداشت. در همین بحث ارز 4200 تومانی کمیسیون اقتصای ضعیف عمل کرد.

وی با بیان اینکه کمیسیون اصل 90 مجلس دهم می توانست چند گزارش خوب در حوزه تحقیق و تفحص از نهادهای اقتصادی و دولت تهیه می کرد، یادآور شد: زمانیکه ارز دولتی را برای مسافرت های غیر ضرور و کارهای دیگر تخصیص دادند، تازه بعد از 8 ماه صدای بعضی ها درآمد.

میرتاج الدینی ادامه داد: مجلس در چنین مواردی نباید منتظر و بایستی در عرصه تصمیم گیری وارد عمل شود. مجلس باید ریل گذاری درست برای دولت انجام دهد که اگر دولتی ها در مسیر صحیح حرکت نکردند، دست به اصلاح بزند.

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه رادیویی قانونی معروف به "سوت زنی" را اشتباه خواند و افزود: عنوان این قانون مختص کسانی است که دغدغه مبارزه با فساد را دارند. از طرفی کسی که گزارش می دهد باید متعهد باشد و پای گزارش خود بایستد.

میرتاج الدینی خاطرنشان کرد: اگر این ظرافت ها به کار نرود و درست عمل نشود، ممکن است این قانون، مانع تولید در کشور شود و آنگاه رقابت میان شرکت های تولیدی دستخوش مخاطرات می شود. شاید رقبا گزارش هایی مطرح نماید و مانعی در کشور ایجاد گردد.

دسترسی سریع
رویداد