رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس مدرسه حكمرانی دانشگاه شهید بهشتی: برخی از نمایندگان مجلس در شأن یک عضو شورای شهر عمل می‌کنند

رئیس مدرسه حکمرانی دانشگاه شهید بهشتی گفت: قانونگذاری دانش، تجربه و مهارت خاص خود را می‌خواهد و از جمله تخصص‌های حکمرانی است.

1399/03/08
|
14:48

مهدی غضنفری، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو، در ارتباط با مهمترین اولویت‌های مجلس یازدهم تأکید کرد : نمایندگان مجلس باید با فاصله و شکاف موجود در جامعه از نظر اقتصادی آشنا باشند و در راستای جبران این فاصله قدم بردارند.

وی با بیان اینکه نمایندگان خوب به دو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: برخی از نمایندگان افراد شریفی هستند ولی از اشرافیت کافی بر امر قانونگذاری و تقنین برخوردار نیستند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه قانون‌گذاری متفاوت از کسوت پزشکی، روحانی و یا یک معلم خوب بودن است، افزود: کسوت قانونگذاری دانش، تجربه و تبحر خاص خود را لازم دارد و از جمله تخصص‌های حکمرانی است.

وی با بیان اینکه یک نماینده مجلس و قانونگذار باید در این زمینه از آمادگی و تخصص لازم برخوردار باشد و بعد وارد مجلس شود، گفت: گاهی نمایندگان مجلس در شأن یک عضو شورای شهر و یا عضوی از شهرداری عمل می‌کنند، در سطح ملی اقدامی نمی‌کنند و نگاه محلی به مسائل دارند.

غضنفری با بیان اینکه نمایندگان مجلس برای این که بتوانند در طول این 4 سال در راستای مشکلات مردم قدم بردارند و در عرصه‌های قانونگذاری در حوزه‌های مختلف به نحو مناسب عمل کند باید نگاه ملی داشته باشند، خاطرنشان کرد: گاهی فقط شش ماه طول می‌کشد که یک نماینده مجلس با اصول و ساختار دولت و حاکمیت آشنا شود و فاقد بینش ملی و فهم درست از قانون گذاری و درک رابطه علت و معلولی بین مسائل اقتصادی و اجتماعی است.

این استاد دانشگاه افزود: یک نماینده نباید تصور کند که کارش این است که پشت تریبون برود و دیگران را خطاب کند بلکه باید ببیند به عنوان یک نماینده چه طرحی را می‌تواند به مجلس ارائه کند که بر اساس تصویب آن بخشی از آلام مردم در کل کشور کاهش پیدا می‌کند.

دسترسی سریع
رویداد