رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

گفتگو با محمدعلی اسفنانی؛ بازوان نظارتی تعزیرات همه جا دیده می شود

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران با تشریح کلیت اقدامات نظارتی این سازمان، هر آنچه به چشم مردم دیده و در زندگی روزمره در جریان باشد را ذیل نظارت ذاتی تعزیرات دانست.

1399/03/12
|
12:46

به گزارش گروه اقتصادی رادیو گفت وگو محمدعلی اسفنانی در مصاحبه با بخش تحلیلی "با سخنگویان" در برنامه زنده "رویداد" هدف از تشکیل تعزیرات را تعجیل بررسی در موضوعاتی با ماهیت قضایی و دسترسی دولت به ابزار نظارتی بر بازار دانست و گفت: تعزیرات در مقاطع حساس انجام وظیفه کرده است و تلاش داشته بعنوان یک مرجع شبه دادرسی به میدان آید.

وی سه حوزه کالا وخدمات، قاچاق و بهداشت را جز حیطه وظیفه ای تعزیرات دانست و گفت: عرضه هر کالا در کشور و ارائه هر خدمتی به مردم، مشمول نظارت سازمان تعزیرات از حیث کیفیت و قیمت است؛ همچنین تمام موضوعات مبتنی بر قاچاق کالا و ارز در صلاحیت سازمان تعزیرات است به جز سه مورد که در صلاحیت قوه قضا می باشد. از طرفی مقوله تعرفه های پزشکی، بیمارستانی، هتلینگ و کالاهای درمانی جز وظایف نظارتی تعزیرات است.

اسفنانی کم فروشی، گران فروشی، تقلب و احتکار و... را از دیگر خدمات تعزیرات برای مردم خواند و افزود: گران فروشی یا کم فروشی و ارائه کالای تقلبی موجب ورود تعزیرات به بازار است و همچنین ملزم کردن مردم به خرید یک کالا جز وظایف نظارتی ماست.

سخنگوی تعزیرات استان تهران عدم عرضه در برخی داروخانه ها را مثال زد و به ورود تعزیرات به این پرونده ها اشاره کرد. به گفته اسفنانی خدمات تعمیراتی نظیر اتومبیل، لوازم خانگی و... دیگر حیطه نظارتی تعزیرات بوده و این حوزه آرایشگاه ها، باربری ها، مهدهای کودک، مراکز آموزشی و سرویس مدارس را نیز دربر می گیرد.

وی ضمن معرفی سامانه "135" جهت درج درخواست و گزارش های مردمی گفت: بازرسین اتاق اصناف و وزارت صمت بصورت رندوم برخی فروشگاه ها و مراکز خدماتی را بررسی و تخلفات را به تعزیرات اعلام می دارند.

اسفنانی اضافه کرد: بخشی از کار ما از طریق مراجعه مردمی صورت می گیرد و قسمی دیگر، حضور گشت های تعزیرات بوده که متاثر از گزارش های مردمی و بازرسین می باشد. گشت مشترک نیز متشکل از ارکانی نظیر وزارت صمت، جهاد کشاورزی، دامپزشکی، سازمان استاندارد و... است.

وی در پایان این گفت وگوی رادیویی به ارائه آمار پرونده های تشکیلی در جوزه قاچاق، گران فروشی و... در سال 98 اشاره کرد و گفت: از تاریخ 1/1/99 تا 12/3/99 در بخش کالا و خدمات 10هزار و 883 پرونده وارده و 7799 پرونده مختومه؛ در حوزه قاچاق 394 پرونده وارده و 305 حکم صادره و نیز در بخش بهداشت، 231 پرونده وارده و 356 پرونده رسیدگی شده در دستور کار ما قرار گرفته است.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
رویداد