رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

محمدصادق كوشكی: "استقلال"؛ پرکاربردترین کلید واژه در وصیت نامه امام(ره)

یک استاد دانشگاه،با اشاره به اهمیت «استقلال» در اندیشه سیاسی امام(ره) گفت: کلیدواژه استقلال، یکی از پرکاربرد ترین ها در وصیت نامه امام خمینی «ره» است.

1399/03/13
|
13:30

محمدصادق کوشکی ، در مصاحبه تلفنی با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با بیان اینکه یکی از اصلی ترین اهداف امام در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، بخشیدن عزت و کرامت به جامعه ایران، مردم ایران و تمام مستضعفان جهان بود، گفت: امام خمینی در قیام 15 خرداد 1342 در سخنرانی تاریخی خود بر لزوم استقلال ملت ایران و اینکه هر فرد ایرانی باید در جامعه عزیز باشد تاکید و از عدم استقلال حاکمان کشور و وابستگی آنها به غرب به شدت انتقاد کردند .

این استاد دانشگاه تصریح کرد : ایشان در 15 خرداد 1342 افقی را ترسیم کردند که ما امروز در پی تحقق این افق می بینیم که در منطقه‌ای که اکثر ملت‌ها حق تعیین سرنوشت خود را به تنهایی ندارند و تحت فشارهای بیگانگان تصمیم می‌گیرند، ملت ایران، ملتی است که به برکت انقلاب اسلامی که امام خمینی «ره» معمار آن هستند، با استقلال در مورد سرنوشت خود تصمیم گیری می کند.

وی با بیان اینکه کلید واژه استقلال یکی از پرکاربرد ترین کلید واژه ها در وصیت نامه امام خمینی است ، ادامه داد: امام عالم و مفسر دین بودند ،نیت خالصی داشتند و خود را مکلف به اجرای احکام اسلامی می‌دیدند و همین موضوع باعث شد که خداوند محبت ایشان را در بین مردم ایران ایجاد کند.

کوشکی افزود :امام خمینی شخصیتی بودند که خودشان را در خدمت دین خدا قرار دادند و همین باعث شد که مردم شیفته ایشان شوند و از مسیر درستی که ایشان انتخاب کرده بودند ،پیروی کنند .

این استاد دانشگاه تهران اظهار کرد : امام خمینی در پیشبرد نهضت خود تلاش کردند خود و خواسته ها را کنار بگذارند و دین خدا را اجرا کنند.

وی همچنین به تشریح نگاه امام نسبت به جایگاه مردم در عرصه های مختلف اشاره کرد و گفت: امام می خواستند مردم در جامعه ایران عزیز و دارای کرامت باشند و در همین راستا بر اهمیت نقش مردم در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف تاکید داشتند چرا که به معنای واقعی به مردم اعتقاد داشتند.

دسترسی سریع
رویداد