رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تحلیلگر مسائل بین الملل: تحولات ایالات متحده در مسیر "افول امریکا" قابل تفسیر است

کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه نباید به اعتراضات اخیر در آمریکا نگاهی هیجانی و غیر علمی داشت، گفت:این تحولات در راستای افول «تمدنی آمریکا» در حال رخ دادن است.

1399/03/13
|
14:18

یاسر برخورداری، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، با بیان اینکه تحولات این روزهای آمریکا، فرآیندی است که در راستای افول تمدنی آمریکا آغاز شده و ممکن است در چند سال آینده به نتیجه نهایی خود برسد، افزود : تمدن ها بالغ می شوند ،به جایگاهی می رسند ولی اگر نتوانند جایگاه خود را حفظ کنند، به نیازهای جامعه پاسخ نمی دهند و در مسیر افول قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه تحولات این روزهای آمریکا را نباید محدود به مباحث نژادی و یا مسائل اقتصادی کرد، بلکه موضوع این است که تمدن آمریکایی کارآمدی خود را برای پاسخگویی به نیازهای مردم این کشور از دست داده است، ادامه داد: در زمانی آمریکایی‌ها می‌گفتند، آمریکا «سرزمین فرصت ها» است ، ولی اکنون برای این که از این شعار دفاع کنند دچار چالش های جدی شده اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت : رسانه های آمریکایی می خواهند این اتفاقات را به موضوعات نژادی تقلیل دهند در حالی که نباید برخورد تقلیل گرایانه با این موضوعات داشته باشیم.

برخورداری همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه مشروعیت بین المللی کاخ سفید در طی این سالها با چالش روبرو شده است، تصریح کرد: پیش از این، آمریکایی ها اگر تصمیمی می‌گرفتند به راحتی می توانستند در مورد آن تصمیم «اجماع جهانی» ایجاد کنند، اما امروز واشنگتن برای اینکه متحدان سنتی خود مثل اروپا را متقاعد کند کار سختی در پیش دارد و به راحتی نمی تواند همچون گذشته در مورد یک موضوع خاص، اجماع جهانی به نفع خود به وجود آورد.

دسترسی سریع
رویداد