رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل بین الملل: نباید اجازه دهیم که پرونده هسته‌ای ایران بار دیگر به شورای امنیت ارجاع داده شود

یک کارشناس مسائل بین الملل، اظهار کرد: نباید اجازه دهیم که پرونده هسته‌ای ایران بار دیگر به شورای امنیت ارجاع داده شود و باید اختلافات در شورای حکام حل و فصل شود.

1399/03/31
|
19:36

حسن بهشتی‌پور، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو، با اشاره به جلسه شورای حکام که در روز جمعه برگزار شد و در آن قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در مورد فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران به تصویب رسید، تصریح کرد: در این نشست دو کشور چین و روسیه به این قطعنامه رای منفی دادند و هفت کشور نیز رای ممتنع دادند.

وی با بیان اینکه در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعاهایی علیه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران مطرح شده که مربوط به 17 سال پیش است و این ادعا‌ها بر اساس جاسوسی رژیم صهیونیستی از کشورمان بیان شده بود، گفت: این درحالی است که مسائل مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران که مربوط به گذشته بوده است در قالب PMD بسته شده و اعتراض ایران به این موضوع است که چرا مسائلی که بحث و گفتگو در مورد آنها تمام شده بار دیگر از سوی آژانس مطرح شده است.

بهشتی‌پور قطعنامه اخیر آژانس بین‌الملل انرژی اتمی را در راستای اعمال فشار سیاسی علیه ایران عنوان کرد و افزود: زمانی که روابط ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب مسائل حقوقی و فنی باشد مشکلی پیش نمی‌آید ولی وقتی در گزارش‌های آژانس مسائل سیاسی دخالت داده می‌شود این موضوع باعث ایجاد مسئله و اختلاف می‌شود.

وی با بیان اینکه پشت این فشارها، رژیم صهیونیستی و آمریکا قرار دارند، اظهار کرد: در نشست روز جمعه، هفت کشور از جمله پاکستان و آذربایجان رای ممتنع دادند در حالی که ما باید با آن‌ها روابط دیپلماتیک داشته باشیم مواضع خود را شفاف کنیم تا در اینگونه نشست‌ها حامی ایران باشند، باید روابط دیپلماتیک خود را با کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز گسترش دهیم تا آن‌ها مواضعی همسو با ایران در اینگونه اجلاس‌ بگیرند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل، با بیان اینکه ایران اعلام کرده که در صورتی که آژانس بخواهد مسائل سیاسی را در گزارش‌های خود اعمال کند، تهران در نوع همکاری‌های خود با آژانس تجدیدنظر خواهد کرد، افزود: 15 گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موید این موضوع است که ایران به تعهدات برجامی خود عمل کرده و تخلفی نداشته است.

بهشتی پور در پایان صحبت‌های خود گفت: امیدواریم اختلافات به وجود آمده بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خود آژانس حل شود و موضوع به گونه‌ای مدیریت شود که پرونده ایران مجددا به شورای امنیت ارجاع داده نشود.

دسترسی سریع
رویداد