رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مشکل اقتصادی امریکا با یک مصوبه حل شدنی نیست

کارشناس مسائل آمریکا، اظهارکرد: مشکلات اقتصادی موجود در آمریکا مسائلی نیستند که به راحتی و با تصویب یک مصوبه حل و فصل شود.

1399/04/03
|
13:30

سید محمد مرندی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو در ارتباط با ابعاد گسترده اعتراضات اخیر در آمریکا و اینکه آیا برگزاری چنین اعتراضاتی در آمریکا مسبوق به سابقه است؛ گفت:در دهه 60 میلادی در قرن بیستم شاهد وقوع اعتراضات گسترده در آمریکا بودیم که البته این اعتراضات فقط مربوط به موضوع تبعیض نژادی نبود بلکه در آن موقع آمریکا در حال جنگ با ویتنام بود و تلفات نیروهای آمریکایی در این جنگ افزایش پیدا کرده بود و این موضوع همه اقشار مردم در این کشور را تحت تاثیر خود قرار داده بود.

وی با بیان اینکه اعتراضات اخیر در آمریکا شرایط منحصر به فردی دارد چرا که گسترده تر از دوره های قبل است ، در ادامه افزود: اکنون آمریکا با مشکلات اقتصادی جدی روبرو است، قشر متوسط در این کشور در حال از بین رفتن هستند و قشر ثروتمند کوچکی ایجاد شده و جمعیت عظیمی در این کشور نسبتاً فقیر شده اند .

مرندی با بیان اینکه وضعیت کنونی اقتصادی در آمریکا به نحوی نیست که با یک مصوبه و یا یک حرکت درست شود، تصریح کرد : تصمیماتی که دولت آمریکا در پی شروع به ویروس کرونا در این کشور گرفته است باعث افزایش فاصله طبقاتی شده است از جمله کمک دولت به شرکتهای بزرگ در بازار بورس.این کمک ها باعث ارتقاء بورس شده است ولی اقتصاد این کشور رو به سقوط است در واقع باید گفت بازار بورس رابطه ای با کوچه و بازار این کشور ندارد .

وی با بیان اینکه پیش بینی نتایج انتخابات 2020 در آمریکا در حال حاضر زود است، خاطرنشان کرد : سفید پوستان در آمریکا طرفدار ترامپ هستند و اکنون باید ببینیم که آیا شرایط اقتصادی و اعتراضات اخیر باعث می‌شود که عده‌ای از سفیدپوستان از رای دادن به ترامپ خودداری کنند یا نه و این مسئله ای است که در حال حاضر نمی‌توان به راحتی در مورد آن اظهار نظر کرد.

مرندی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر باید به این موضوع توجه داشت که تعداد سفید پوستان و رنگین پوستان در آمریکا افزایش پیدا کرده است و سفیدپوستان بیشتری از قبل از اعتراضات تبعیض نژادی در آمریکا حمایت می کنند.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه در پی شیوع ویروس کرونا در این کشور، دولت آمریکا اقدام به تزریق پول به بازارهای مالی کرده است، افزود: از طرف دیگر با توجه به گسترش بیکاری،دولت آمریکا به افراد بیکار شده مقداری کمک مالی می کند ولی این کمک ها قرار است در آینده قطع شود و با توجه به اینکه اکثر مردم آمریکا بدهکار بانک‌ها هستند، اگر این پول ها قطع شود مشکلات زیادی برای مردم این کشور به خصوص در بازار مسکن پیش می آید.

دسترسی سریع
رویداد