رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

"بازگشت ارزصادراتی" وظیفه ای ملی-میهنی است

سرپرست معاونت بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت مقطع حساس کنونی را به جنگ توأمان باویروس وتحریم تفسیر وصادرکنندکان را بربازگرداندن ارزصادراتی تشویق کرد.

1399/04/10
|
13:00

مجتبی موسویان به برنامه "رویداد" گفت: تجارت جهانی 12 تا 32 درصد بدلیل پاندمی کاهش یافته؛ از طرفی تحریم و کاهش فروش نفت، کشور را به درآمد حاصل از صادرات غیر نفتی سوق داده است.

وی افزود: صادرکنندگان محصولات غیر نفتی امروز وظیفه ای سنگین دارند و با بازگشت ارز صادراتی، باید واردات کالای اساسی را رونق بخشند.

موسویان یادآور شد: بر اساس آخرین تصمیمات، آن دسته از صادرکنندگانی که ارز خود را بازنگردانند، کارت های بازرگانی خود را تعلیق خواهند یافت و اجازه عملیات تجاری نخواهند داشت.

وی در خصوص دلایل تعلل این دسته از صادرکنندگان گفت: این افراد یا ارز را ارائه نکرده و یا منتظر فروش به قیمت های بالاتر یا تغییر قوانین می باشند.

موسویان افزود: برای این دسته از صادرکنندگان ضرب الاجلی تا 31/ 4 / 99 در نظر گرفته شده و این افراد باید با درک شرایط فعلی، ارز را بازگردانده تا نیازهای اساسی مردم تامین شود.

این مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه بانک مرکزی مشکلات انتقال ارز صادرکنندگان را بخوبی درک کرده است، گفت: بانک مرکزی آماده کمک برای نقل و انتقال است ولی برخی صادرکنندگان تا امروز حتی یک دلار هم باز نگردانده اند.

موسویان ادامه داد: این افراد یا صادرکننده نبودند یا از طریق کارت های اجاره ای وارد عمل شده اند.

وی در عین حال صدور کارت بازرگانی برای صادرکنندگان جدید را پروسه ای سخت تر از گذشته دانست و افزود: میزان صادرات این افراد ابتدا محدود بوده که به مرور زمان افزایش می یابد.

دسترسی سریع
رویداد