رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

فضای عمومی نشست شب گذشته شورای امنیت به نفع آمریکا نبود

کارشناس مسائل بین‌الملل، بااشاره به نشست شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل در مورد قطعنامه2231 اظهارکرد: فضای عمومی نشست شب گذشته شورای امنیت به نفع آمریکا نبود.

1399/04/11
|
15:00
|

سید جلال فیاضی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، با بیان اینکه شورای امنیت هر 6 ماه یکبار در ارتباط با روند اجرای قطعنامه 2231 تشکیل جلسه می دهد و اعضا روند اجرای این قطعنامه را بررسی می‌کنند، گفت : این انتظار وجود داشت که در نشست روز سه شنبه اعضای شورای امنیت، سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا علیه ایران را مورد نکوهش قرار دهند که این اتفاق نیز افتاد .

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اظهارات نمایندگان چین و روسیه در این نشست تصریح کرد : نمایندگان این کشور در این نشست مواضع شفافی داشتند چنان که نماینده روسیه تاکید کرد عمل به برجام یک وظیفه است .

فیاضی همچنین با بیان اینکه نمایندگان کشورهای اروپایی عضو برجام نیز در این نشست اظهارات دو پهلویی مطرح کردند ،خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد جلسه شب گذشته شورای امنیت در ارتباط با خواست آمریکا جهت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به نفع این کشور نبوده و این احتمال وجود دارد که کشورهای شورای امنیت اجازه ندهند که این خواسته آمریکا محقق شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد : در حال حاضر شورای امنیت سازمان ملل متحد در معرض یک آزمون جدی قرار دارد تا نشان دهد نهادی مستقل است یا تحت تاثیر فشارها و سیاست های آمریکا تصمیم گیری می کند .

فیاضی با بیان این که در حال حاضر آمریکا با مخالفت های جدی در ارتباط با موضوع تحریم های تسلیحاتی ایران مواجه هست، گفت:اروپایی ها نیز که در این نشست به صورت دو پهلو صحبت کردند خروج آمریکا از برجام را مورد نکوهش قرار دادند .

این کارشناس مسائل بین‌الملل ، در پایان صحبت های خود با بیان اینکه اگر تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل تمدید شود در آن صورت باید تابوت برجام را تشییع کنیم، خاطرنشان کرد: در این صورت احتمالا ایران در قالب اقدام متقابل، اقداماتی را انجام می دهد از جمله این‌که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند .

دسترسی سریع
رویداد