رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نتایج محکومیت "سزار" چیست؟

کارشناس مسائل غرب آسیا، بااشاره به نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در ارتباط با موضوع سوریه گفت: روسای جمهور سه کشور اجرای قانون«سزار» از سوی آمریکا علیه سوریه را محکوم کردند.

1399/04/14
|
13:45

فرزان شهیدی ،در گفت و گو با رویداد با بیان اینکه نشست سران آستانه در روز چهارشنبه به خاطر شیوع ویروس کرونا به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، تصریح کرد : در این اجلاس مقامات شرکت کننده بر حفظ تمامیت ارضی سوریه، مبارزه با تروریسم و زمینه سازی برای بازگشت آوارگان سوری تاکید کردند همچنین قانون جدید آمریکا علیه سوریه که به عنوان قانون سزار معروف است از سوی روسای سه کشور ایران، روسیه و ترکیه محکوم شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سوریه با مشکل اقتصادی روبروست و شیوع ویروس کرونا نیز در این کشور شدت پیدا کرده است، تاکید کرد : اجرای قانون سزار وضعیت اقتصادی این کشور را با مشکلات بیشتری روبرو می کند .

وی با بیان اینکه پس از پایان نشست سران آستانه، بیانیه ای به امضای روسای جمهور سه کشور شرکت کننده منتشر شد، افزود : در این بیانیه به جز محکوم کردن قانون سزار موضوع تازه‌ای نسبت به قبل دیده نمی‌شد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه در این بیانیه بر اهمیت حل بحران سوریه از طریق سیاسی، تضمین آتش‌بس در ادلب و ادامه همکاری سه کشور عضو آستانه برای کمک به سوریه جهت ایجاد ثبات بیشتر در این کشور تاکید شده است در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد وضعیت کنونی سوریه نیز اظهار کرد : در مجموع وضعیت باثباتی در این کشور حاکم است ، گرچه هنوز مناطقی از سوریه در اختیار گروه های تروریستی ا ست .

وی با بیان اینکه بعد از اعمال قانون سزار توسط آمریکا، سوریه در زمینه اقتصادی با چالش بیشتری روبرو شده است، تصریح کرد : برخی از رسانه های منتقد دولت سوریه گزارش داده اند که در برخی از شهرهای این کشور در اعتراض به وضعیت اقتصادی ،کاهش قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پول ملی این کشور اعتراضات و راهپیمایی های پراکنده ای برگزار شده است .‌

فرزان شهیدی همچنین خاطرنشان کرد: قانون سزار که توسط دولت آمریکا علیه سوریه اجرا می شود نه تنها سوریه بلکه کشورهای هم پیمان این کشور از جمله ایران و روسیه را نیز مورد هدف قرار داده است و گویی امریکایی‌ها با این قانون میخواهند خود یک تازه حضور در عرصه بازسازی سوریه باشند.

دسترسی سریع
رویداد