رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عدم همکاری با آژانس درصورت تمدید تحریم‌تسلیحاتی؛ خروج ازبرجام به نفع منافع‌ملی نیست

کارشناس مسائل هسته‌ای تمدید "تحریم تسلیحاتی ایران" را موجب اتخاذ تصمیمات جدید در آینده‌ی همکاری با آژانس و ادامه عضویت در ان‌پی‌تی عنوان کرد.

1399/05/06
|
13:15
|

سیدجلال فیاضی در پاسخ به این سوال که چرا ایران همچنان به برجام پایبند است درحالیکه طرف های مقابل با بدعهدی، عدم تعهد آشکار خود را روشن ساختند، گفت: این دیدگاه تقویت شده که ضرورت همکاری ما با آژانس توجیه ندارد؛ اما به نظر می رسد ایران بعنوان کشوری که همواره بر مقررات بین المللی و تعهدات خود پایبند بوده، هنوز به این جمع بندی نرسیده که از برجام خروج کرده و عدم همکاری با آژانس را بر اساس مصلحت منافع ملی بداند.

وی افزود: امروز در شرایطی هستیم که امریکا روی لغو تحریم تسلیحاتی ایران تمرکز کرده و تلاش دارد تمدید تحریم را پیش برد و قطعا خروج ایران از برجام کمک می کند امریکا این هدف را به نتیجه برساند و سایر کشورها و اعضای شورای امنیت را با خود همراه کند.

فیاضی خاطرنشان کرد: منافع ملی ایران به نقطه ای نرسیده که ایران همکاری خود را با آژانس قطع کرده و یا از ان‌پی‌تی خارج شود و به همین دلیل مقامات وزارت خارجه اعلام کردند این همکاری را با آژانس ادامه خواهند داد.

وی کاهش تعهدات برجامی را با کاهش همکاری با آژانس متفاوت خواند و افزود: اگر تامین منافع کشور در میان باشد، امکان تصمیمات جدیدتر برای کاهش تعهدات برجامی دور از انتظار نیست.

فیاضی تاکید کرد: خروج از برجام یا ان‌پی‌تی می تواند یکبار دیگر موضوع پرونده ایران در شورای امنیت را مطرح کرده و قطعنامه 2231 را با تزلزل روبرو سازد.

این تحلیلگر مسائل هسته ای با بیان اینکه خروج از برجام منافع ملی ایران را در برهه کنونی تامین نمی کند، افزود: جمهوری اسلامی تا کنون از این تعامل استفاده کرده و مقامات چین و روسیه در شورای امنیت، کاهش شتاب امریکا را در پیشبرد اهدافش خنثی ساخته اند.

فیاضی یادآور شد: در آینده چین و روسیه بطور جدی و شاید هم اروپایی ها بتوانند در پیشبرد اهداف امریکا در جهت لغو تحریم تسلیحاتی موثر است؛ کما اینکه اروپایی ها تاکنون با این مسئله مخالفت کردند.

وی افزود: بررسی جدی در زمینه برجام و همکاری با آژانس به طور جدی در دستور کار جمهوری اسلامی قرار می گیرد؛ چراکه ایران این دو موضوع را با نگرشی متفاوت بررسی خواهد کرد و امکان تصمیمات جدید بسیار زیاد است.

دسترسی سریع
رویداد