رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تیر خلاص به رویای انتخاباتی ترامپ

تحلیلگر مسائل امریکا گفت: ماجرای کرونا و اعتراضات تیر خلاص را به رویای ترامپ برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری زد.

1399/05/06
|
14:15

مهدی خانعلی زاده با بیان اینکه تظاهرات امریکا هنوز رنگ و بوی آرامش به خود نگرفته، گفت: طیف دموکرات رسانه های بسیاری در اختیار دارد و تلاش داشت میزان خشونت تظاهرات را کاهش دهد ولی در ادامه پوشش رسانه ای بیشتری به این قضیه داد.

وی افزود: علت تداوم این ماجرا نشان می دهد تظاهرات خشم، نسبت به کشته شدن یک فرد نیست، بلکه داغی است که سال ها روی دل مردم امریکا مانده است.

خانعلی زاده خاطرنشان کرد: نژاد پرستی در امریکا به دولت فعلی ارتباط ندارد بلکه قوانین پلیس ایالات متحده که خشونت سنگینی را علیه سیاهان امریکا اعمال می کند، از طریق جوبایدن طراحی شده است.

وی با بیان اینکه اعتراض به نژاد پرستی در امریکا شاید پوشش رسانه ای کم و زیاد داشته باشد ولی ادامه خواهد داشت، افزود: امروز مبارزه با نژادپرستی درخواست برای برابری است که اتفاقا از سوی جوانان امریکایی دنبال می شود.

خانعلی زاده تضاد میان سفیدان و سیاهان یا زنان و مردان را از خاصیت های نظام سرمایه داری دانست و گفت: هرچه اعتراضات بیشتر می شود، بنزینی بر خشم مردم ریخته شده و شرایط تشدید می شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به تظاهرات مشابه در کشورهای غربی گفت: در برخی کشورهای اروپایی با رویکردهای سوسیالیستی و حمایت از اقلیت ها روبرو هستیم و لذا ماجرای اعتراضات رنگ و بوی کمتری دارد اما در امریکا همه چیز به نفع سرمایه داری است.

خانعلی زاده خاطرنشان کرد: ترامپ تنها دستاورد انتخاباتی خود را از دست داده است و اگر اتفاق ویژه ای نیفتد، ترامپ احتمال انتخاب شدن را از دست می دهد و ماجرای کرونا و اعتراضات تیر خلاص را به رویای ترامپ برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امریکا زد.

وی گفت: امروز با اطمینان بیشتری می توان گفت اوضاع ترامپ روز به روز بدتر شده و اوضاع به قدری برای او سخت است که از لحاظ روحی و روانی بدین نتیجه رسیده که اگر دور دوم را از دست دهد، چیزی از افتخارات [به زعم خودش] کم نمی شود.

دسترسی سریع
رویداد