رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مدیر ناحیه سه شركت آب و فاضلاب استان تهران: ایده بازار و فن بازار؛ اقدام عملی شرکت آب و فاضلاب برای اتصال دانشگاه به صنعت است

مدیر ناحیه سه شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: شرکت آب و فاضلاب یک نمونه عملی از نزدیک کردن دانشگاه به صنعت ارائه داده است و پژوهش های صورت گرفته نیز نتایج بسیار خوبی داشته به طوری که در مسئله ایده بازار و فن بازار آن را کاملا مشاهده می کن

1396/03/10
|
14:15

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع نقش ایده بازارها و فن بازارها در رسیدن به هدف نهایی اقتصاد مقاومتی و با حضور مهندس حسن حقیقی مدیر ناحیه سه شرکت آب و فاضلاب استان تهران، علی نقی خانی مدیر اجرایی رویداد ایده بازار و فن بازار صنعت آب و فاضلاب دفتر ایده بازار دانشگاه صنعتی امیر کبیر و مهندس هاشم نوروزیان مدیرعامل شرکت "نشکن ریزان آسیاب" به روی آنتن رفت.

مهندس حسن حقیقی با بیان اینکه صنعت آب و فاضلاب کشور نیازمند این است که مباحث تحقیق و توسعه را انجام دهیم، تاکید کرد: باید از ایده های دانشمندان جوان و فعال کشور در این عرصه استفاده کنیم. با تلاشی که در دفتر پژوهش انجام شده، شاهد هستیم قشر دانشگاهی و متخصص مشارکت خیلی خوبی داشته اند.

مدیر ناحیه سه شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه به زودی نتایج آن را مردم خواهند دید، اظهار داشت: در گام نخست مردم تهران در آینده ای نزدیک از مزایای این اقدامات و پژوهش ها بهره مند خواهند شد و بعد از آن مردم کشور از آن استفاده خواهند کرد.

وی افزود: شرکت آب و فاضلاب یک نمونه عملی از نزدیک کردن دانشگاه به صنعت ارائه داده است و پژوهش های صورت گرفته نیز نتایج بسیار خوبی داشته به طوری که در مسئله ایده بازار و فن بازار آن را کاملا مشاهده می کنیم.

علی نقی خانی در ادامه خاطرنشان کرد: از سال 1389 با برگزاری نخستین "تدی" که در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، این نیاز را حس کردیم که باید رویدادی را به صورت بومی سازی شده برای کشورمان داشته باشیم. رویدادهای مختلفی مانند استارت آپ ها و تد برگزار می شد اما هیچ کدام ویژگی های کشور ایران را نداشتند.

مدیر اجرایی رویداد ایده بازار و فن بازار صنعت آب و فاضلاب دفتر ایده بازار دانشگاه صنعتی امیر کبیر ادامه داد: با بررسی هایی که شد، ایده بازار را برگزار کردیم و یکی از نقاط عطفی که در این ایده بازار صورت گرفت، همکاری با شرکت آب و فاضلاب استان تهران بود که سال 94 نخستین رویداد ایده بازار و فن بازار صنعت آب و فاضلاب را برگزار کردیم.

وی درباره ایده بازار و فن بازار گفت: این موضوع یک روند و زیست بومی برای جذب ایده ها است و در واقع فرآیندی است که ایده ها را شناسایی و جمع آوری می کنیم و با کلاس های آموزشی و داوری هایی که انجام می شود ایده ها غربال می شوند تا در نهایت هفت الی هشت ایده را در روز رویداد در مقابل سرمایه گذاران معرفی می کنیم.

در ادامه مهندس هاشم نوروزیان با اشاره به شرکت "نشکن ریزان آسیاب" گفت: این شرکت با هدف تولید محصولات جدید و نوآورانه و بومی سازی محصولاتی خاص و ویژه در صنعت آب و فاضلاب و در راستای اهداف عالیه شرکت آب و فاضلاب استان تهران در سال 93 تاسیس شد.

مدیرعامل شرکت "نشکن ریزان آسیاب" ادامه داد: اصول تولیدات محصولات شرکت را روی بهره برداری در شرکت آب و فضلاب گذاشتیم تا معضلاتی که در بهره برداری در این حوزه وجود دارد را مرتفع کنیم و هزینه ها را کاهش دهیم و به همین جهت به تولید محصولات خاصی که در کشور تولید نمی شود روی آوردیم.

وی با اشاره به تشکیل نخستین ایده بازار در سال 94 عنوان داشت: در این ایده بازار نخستین طرح نوآورانه شرکت را به عنوان اتصال انعطاف پذیر به شرکت آب و فاضلاب ارائه دادیم و بعد از بررسی های اولیه به عنوان یکی از هشت طرح برتر به مرحله پایانی راه یافت. در روز ایده بازار نیز رتبه نخست را کسب کردیم.

دسترسی سریع
رویداد