رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

آسیب‌شناسی افزایش قیمت ارزنیمایی؛ بانک‌مرکزی به واردکنندگان رکب زد/ 100هزارتن برنج معطل تخصیص ارز

دبیرانجمن واردکنندگان برنج گفت: درحال حاضر 100 هزار تن کالا داریم که هنوز از سال گذشته ارز به آن تخصیص نیافته است.

1399/05/12
|
11:30
|

مسیح کشاورز(دبیر انجمن واردکنندگان برنج) درباره اینکه اگر برنج با ارز نیمایی وارد کشور شود، آیا کسی توان خرید دارد یا خیر، گفت: گاهی برای کالایی مثل شکر تصمیم می‌گیرند که همه مردم از آن استفاده کنند و تبعات آن قابل مدیریت باشد، اما وقتی برنج و به‌خصوص نوع وارداتی را به عنوان دومین کالای استراتژیک که عموماً وارد سبد خانوار قشر ضعیف می‌شود، بررسی می کنیم آیا نباید در تغییر گروه کالایی دقت نظر داشت و برای حمایت از آن فکر جدی صورت داد؟

کشاورز ادامه داد: شروع این عملکرد بعد از ممنوعیت سال 98 توسط بانک مرکزی بود، چون در تنظیم بازار و وزارت صمت اصلاً هیچ صحبتی از تغییر گروه کالایی نشد، اما آیا اگر بانک مرکزی مشکل ارزی دارد باید سراغ این گروه کالایی برویم که اقشار ضعیف از آن استفاده می‌کنند؟

دبیر انجمن وارکنندگان برنج عنوان کرد: از سال 98 کالاهای ما رسوب کرد، چون به دولت اعتماد و کالاهای خود را وارد کردیم و اگر قرار بود کالا با این قیمت وارد کشور شود، هیچ وارکننده‌ای سراغ آن نمی‌رفت، چون وقتی ارز نیمایی از 14 به 18 هزار تومان می‌رسد، کار سخت می‌شود.

وی یادآوری کرد: اگر کسی این تغییرات را از بیرون انجام می‌داد، او را متهم به اخلالگری می‌کردند، اما چطور بانک مرکزی اخلالگر نیست که ارز 14 هزار تومانِ نیما را به 18 هزار تومان می‌رساند.

کشاورز ادامه داد: وقتی کسی ارز از کشور خارج می‌کند، نام متخلف ارزی را می‌گیرد، اما چرا وقتی ما کالا را می‌آوریم و بانک مرکزی ارز تخصیص نمی‌دهد به او متخلف ارزی نمی‌گویند؟

دبیر انجمن وارکنندگان برنج با اشاره به افزایش قیمت برنج وارداتی گفت: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که تقاضای برنج ایرانی زمانی که برنج به 8 هزار تومان رسید کاهش یافت؛ یعنی اقشار ما توان خرید برنج ایرانی را ندارند و باید حمایت می‌شدند.

وی خاطرنشان کرد: برنج باید آخرین کالا برای تغییر قیمت ارز و سازمان حمایت می‌بود، اما ما قیمت برنج را از 4 به 8 هزارتومان رساندیم و روزی که ارز نیمایی شد، به 20 هزارتومان رسید. به دلیل اینکه انتقال ارز به پاکستان سخت است و آنها ما را تحریم کردند، 14 درصد در انتقال پول به پاکستان هزینه پرداخت می‌کنیم و این موجب افزایش قیمت برنج پاکستانی می‌شود.

کشاورز خاطرنشان کرد: تمام این کارها نیازمند همکاری بانک مرکزی است که هیچ تدبیری در این زمینه ندارد و رویکرد آن نسبت به مباحث تجاری منفی است.

وی افزود: اگر قرار است ارز نیمایی شود،باید به آن سرعت ببخشند، چون 5 ماه است که کالای ما رسوب کرده و هزینه انبارداری قیمت تمام شده ما را بالا می‌برد. حداقل باید برای کاهش قیمت تمام شده به ما کمک کنند تا هزینه‌ها کمتر شود. درحال حاضر 100 هزار تن کالا داریم که هنوز از سال گذشته ارز به آن تخصیص نیافته است.


*ظرفیت‌ مرزی ایران برای واردات کالای اساسی


همچنین محمد جواد عسگری (نماینده کمیسیون کشاورزی) درباره برنج وارداتی و افزایش ارز نیمایی گفت: همه این اتفاق‌ها به واسطه فقدان نظارت دقیق و برنامه‌ریزی منسجم می افتد، چون بانک مرکزی برای واردکردن ارز برای واردات برنامه‌ریزی ندارد و ارتباطات، رانت و واسطه‌گری مشکل ایجاد کرده است.

عسگری با اشاره به اینکه دستگاه‌های متولی برای کالاهای استراتژیک مردم مانند برنج باید برنامه‌ریزی می‌کردند، افزود: برنج به‌عنوان یکی از کالاهای پرمصرف در خانواده‌‌ها از راه مرزها به واسطه تبادل کالا وارد می شود.

وی عنوان کرد: ما از راه مرز پاکستان با برنامه‌ریزی می‌توانیم دام زنده وارد کرده و گوشت را تأمین کنیم. سال‌های قبل حدود 100 هزارتن گوشت از این مرزها وارد شده و هیچ مشکلی نداشتیم و برای برنج همین کار را باید انجام دهیم.

نماینده کمیسیون کشاورزی اظهار کرد: اگر برای برنج برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم، شاهد این اتفاقات نیستیم. مادامی که برنامه‌ریزی نداشته باشیم، آسیب آن متوجه مردم و قشر آسیب‌پذیر می‌شود.

دسترسی سریع
رویداد