رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

کلاه گشادی که فروشگاه‌های زنجیره‌ای سرمردم گذاشتند

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهرتهران از تبانی تولیدکننده‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای سخن گفت که اجناسی را با منت و به بهانه تخفیف، با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب به مردم عرضه می‌کنند.

1399/06/17
|
12:42
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محمدعلی اسفنانی در مصاحبه با بخش «باسخنگویان» در برنامه زنده «رویداد» با اشاره به نوسان قیمت مرغ و تخم مرغ و تصمیم عده‌ای برای افزایش قیمت این دو قلم کالای پر مصرف گفت: بلافاصله طی تماس با سازمان حمایت با خبر شدیم اجازه افزایش قیمت این دو قلم کالا تایید نشده و فروشندگان اجازه افزایش قیمت نداشتند.

وی افزود: نحوه بسته‌بندی و نوع تخم مرغ متفاوت است ولی تخم مرغ معمولی که در میادین میوه و تره بار به مردم ارائه می‌شود، قیمت تثبیت شده دارد و شانه‌ای 25هزار تومان است و مرغ هم 15هزار و 750 تومان در میادین میوه و تره بار عرضه می‌شود و به هیچ عنوان اجازه افزایش قیمت وجود ندارد و به شدت روی آن نظارت وجود دارد.

اسفنانی همچنین از اعزام گشت تعزیرات در روز گذشته سخن گفت و افزود: اعلام شد که انجمن مربوطه اجازه افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ را داده است و همکار ما گزارش داد این انجمن از نظر قانونی حرف قابل استنادی ندارد؛ چراکه تعیین قیمت بر عهده سازمان حمایت و ستاد تظیم بازار است و انجمن‌ها اجازه تعیین قیمت ندارند.

وی با بیان اینکه در گران‌فروشی بین 2 تا 5 برابر مبلغ گران فروخته شده، جریمه در نظر می‌گیرد، گفت: پرونده‌ها هم توسط گشت‌های مشترک تعزیرات بنا بر گزارش‌های واصله پرونده را تشکیل می‌شود و یا درپی شکایت خصوصی این کار اتفاق می‌افتد که علاوه بر پراخت جریمه، متخلف را ملزم به بازپرداختِ شکایت وارده به مشتری می‌کنیم.

اسفنانی بهترین راه‌های ارتباطی تعزیرات را سامانه 135 اعلام و توصیه کرد مردم در صورت مشاهده تخلف، بصورت شفاهی به کانکس‌های مستقر در بازار اعلام شکایت کنند.

وی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اعطای مهلت به شرکت‌های لبنیاتی که بدهکاری قبلی داشتند را مطرح کرد و افزود: استانداری تهران دغدغه‌ای در خصوص سال جهش تولید دارد و برای اینکه این شرکت‌ها از حیث تولید آسیب نبینند، مهلتی به این شرکت‌ها داده شد.

وی ادامه داد: اخیرا در بحث برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای ورود می‌کنیم چراکه تخلفاتی در حوزه تخفیف‌ها صورت می‌گیرد. این‌ها ادعا دارند به مردم تخفیف می‌دهند که بسیاری از آن‌ها واقعی نیست و تخلف است.

اسفنانی گفت: همچنین در قانون پیش بینی شده برای حراج باید برای مدت مشخص و کسب مجوز از مراکز مربوطه صورت گیرد که برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای در رسانه‌ها تبلیغ «حراج دائمی» را مطرح می‌کنند.

مدیرکل تعزیرات شهر تهران افزود: در بحث تخفیف‌ها هم تاکید داریم که بسیاری تخفیف‌ها واقعی نیست؛ با بررسی فروشگاه‌ها دریافتیم کالایی که به مردم می‌دهند، درجه یک نیست و گاه درجه دو و سه است و یا تاریخ مصرف آن‌ها رو به پایان است.

اسفنانی ادامه داد: وقتی کالا درجه یک نیست، نمی‌توان قیمتِ کالای درجه یک برای آن گذاشت و با تخفیف آن را به قیمت درجه دو و سه رساند که این تخلفی تعزیراتی و نیامند برخورد است.

وی اضافه کرد: در برخی موارد هم برخی فروشگاه‌ها با شرکت‌های تولیدی تبانی کرده و قیمت کالا را برای مصرف کننده بالاتر می‌زنند و بعد روی قیمت درج شده بر کالا تخفیف داده که باز هم از قیمت واقعی فزونی می‌یابد.

اسفنانی خاطرنشان کرد: از مردم عاجزانه استدعا دارد به هیچ عنوان به این تخفیف‌ها اعتنا نکنند، چراکه ممکن است ضمن تخفیف، گران‌فروشی هم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در صورت تخلف مجدد، فرشگاه‌ها را پلمپ می‌کنیم، افزود: فروشگاه‌هایی که محکومیت دارند را حتما به مردم معرفی خواهیم کرد.

دسترسی سریع
رویداد