رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: دسترسی بازرسان آژانس و دوربین‌ها به تأسیسات هسته‌ای ایران محدود می‌شود

زهره الهیان درباره جزئیات اجرای قانون لغو تحریم‌ها توضیح داد و اظهار کرد: با خروج ایران از پروتکل الحاقی، دسترسی بازرسان و دوربین‌ها که در چارچوب این پروتکل اجرا می‌شد، محدود می‌شوند اما نظارت‌های مربوط به NPT باقی خواهد ماند.

1399/12/03
|
17:10
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو در خصوص مصوبه مجلس مبنی بر الزام لغو تحریم‌ها ذیل برجام و خروج ایران از پروتکل الحاقی در 5 اسفند با دکتر زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

زهره الهیان با بیان اینکه پنجم اسفند ایران از ان پی توی خارج نمی‌شود بلکه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند، اظهار کرد: قانونی که دو ماه پیش در مجلس مصوب شد تصریح دارد در صورتی که در طول دو ماه پس از ابلاغ قانون، شواهدی از همکاری طرف اروپایی برای لغو تحریم‌ها را مشاهده نکنیم، ایران تعهدی به اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ندارد و دسترسی‌های فراپادمانی را متوقف می‌کند.

وی درباره جزئیات اجرای قانون لغو تحریم‌ها توضیح داد و اظهار کرد: با خروج ایران از پروتکل الحاقی، دسترسی بازرسان و دوربین‌ها که در چارچوب این پروتکل اجرا می‌شد، محدود می‌شوند اما نظارت‌های مربوط به ان پی توی باقی خواهد ماند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر «گروسی» رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان کرد: با توجه به اینکه مهلت ایران در 5 اسفند به پایان می‌رسد، گروسی برای بررسی راهکارهای بازگشت ایران به تعهدات برجام در ایران حضور پیدا کرده است.

وی در عین حال تصریح کرد: سیاست کلان نظام معظم رهبری به آن اشاره داشتند این است که تا زمانی که شواهد عملی از لغو تحریم‌ها را مشاهده نکنیم بازگشت به تعهدات برجامی در برنامه کشور قرار ندارد. در طول این سال‌ها پس از توافق برجام حرف‌های زیادی زده شده است و ادعاهای بدون پشتوانه عملی را مشاهده کرده‌ایم و به همین جهت در حال حاضر اگر طرف اروپایی لغو تحریم‌ها را در عمل اثبات کند و بتوانیم آن‌ها را راستی ازمایی می‌کنیم می‌توانیم به تعهدات خود بازگردیم.

دسترسی سریع
رویداد