رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

صباح زنگنه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: بایدن اخراج امریکا را از عراق تسریع کرد

کارشناس مسائل غرب آسیا، زدن نیروهای عراقی در خاک عراق و اعلام حمله در مرز سوریه را اشتباهی از سوی دولت بایدن دانست که به اخراج امریکا از عراق کمک خواهدکرد.

1399/12/10
|
15:38
|

صباح زنگنه در گفتگو با برنامه زنده "رویداد" رادیو گفت‌وگو در خصوص رویکرد گروه‌های مقاومت نسبت به تحرکات امریکا در کردستان عراق اظهار کرد: وزیر دفاع امریکا وضعیت مردم عراق را بخوبی می‌شناسد ولی اقدام اخیر، به سیاست‌های بایدن و امریکا ضربه وارد می‌شود.

وی افزود: کاری که انجام شد و بیانیه‌های صادر شده، دچار تناقض‌های عجیب و غریب است که نشان می‌دهد سیاست امریکا منسجم نیست و دروغ‌هایی در این بین گفته شده است و سخنانی بین امریکا و دولت عراق بیان گشته که وضعیتی ناهنجار را نشان می‌دهد.

زنگنه در اینباره توضیح داد: امریکایی‌ها ابتدا اعلام کردند که این حمله را با هماهنگی دولت عراق انجام داده‌اند ولی دولت عراق وقتی دید اوضاع بدین شکل است و جایگاه او تخریب شده، وزیر دفاع این کشور اعلام بی خبری کرد.

وی گفت: امریکا مجدد اعلام کرد که ما بدون هماهنگی و اطلاع دولت عراق این کار را انجام دادیم و بیان کردند که این حمله در انتقام نسبت به عملکرد قبلی کردستان عراق بوده است؛ ولی مشخص نبود آن اقدام از سوی کدام گروه بوده و هیچ گروهی مسئولیت را بر عهده نگرفته بود.

زنگنه خاطرنشان کرد: نیروهایی که در منطقه مورد حمله قرار گرفتند، حشد الشعبی است که مسئول حفاظت از مناطق مرزی است و از طرفی امریکا اعلام کرد این نیروها را در خاک سوریه زده‌اند ولی پارلمان عراق به منطقه اعزام و مشخص کردند این نیروها در خاک عراق بوده‌اند.

این تحلیلگر حوزه غرب آسیا افزود: زدن نیروهای عراقی در خاک عراق و اعلام حمله در مرز سوریه، اشتباه دیگری از سوی امریکا بوده است.

زنگنه با بیان اینکه فضای عراق بسیار متشنج است و این روند، اخراج امریکا را از عراق تسریع خواهد کرد، گفت: استان‌هایی که شهید داده‌اند، دست به تظاهرات زده‌اند و تهدید کرده‌اند و دولت عراق در مخمصه قرار گرفته است.

وی افزود: دولت عراق چندین ماه ادعای مذاکره با امریکا را دارد ولی در نهایت، گفتگوها حاصلی نداشته و مشخص نیست کدام نیروهای امریکایی از عراق خارج شده‌اند؛ خاصه اینکه دولت باید برای انتخابات زودهنگام خود را آماده سازد.

زنگنه خاطرنشان کرد: این وضعیت برای دولت عراق بسیار منفی و حساس است.

دسترسی سریع
رویداد